Dluhy v Česku stále nemizí
Hospodářská komora ČR uskutečnila během podzimu anketu mezi tisícovkou podnikatelů, u nichž zjišťovala, zda se ve svých podnikatelských životech dostávají do pozice věřitele či dlužníka, jak vnímají práva a povinnosti těchto protistran.
Podle výsledků této ankety má zkušenost s nesplácením závazků naprostá většina firem, a to jak z pozice věřitele, tak dlužníka. Často se dostávají do obou těchto rolí, více než polovina se jich stává dlužníky v důsledku druhotné platební neschopnosti. Nejčastěji se pravidelně v roli věřitele ocitají velké firmy. Alespoň to tvrdí v osmi případech z deseti. Naproti tomu mikrofirmy do devíti zaměstnanců takovou zkušenost mají „pouze“ v 60 procentech.
Dlužník má podle části respondentů výhodu především v tom, že do soudních sporů se mnoha podnikatelům nechce, jsou časově náročné a neefektivní. „Skutečnost je bohužel taková, že platební morálka je u nás stále ve velmi špatném stavu. Na vině jsou především nedostatečné právní jistoty, špatná vymahatelnost práva. Soudní proces táhnoucí se roky může menší podnikatelské subjekty naprosto vyčerpat, splacení své pohledávky se ve finále taková firma už ani nemusí dočkat,“ říká Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory ČR.
Firmám proto komora doporučuje vkládat do smluv rozhodčí doložku, která řešení případného sporu odkazuje k rozhodčímu soudu. Jak se dostat do dluhů? Podnikatelé přiznávají, že většinou vlastní chybou. Na dalších místech uvádějí dlouhodobou nemoc, vysoké daně a odvody, zdražení úroků nebo podvod obchodního partnera.
Šetření se zúčastnilo 1022 respondentů, většina z nich jsou přímo v pozici zaměstnavatele, zbývající pětinu tvoří zaměstnanci na manažerských pozicích.