Menu Zavřít

Hra o čas

13. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Arthur D. Little navrhl FNM zrušit veřejnou soutěž

Americká konzultační společnost Arthur D. Little (ADL), partner firmy Wood & Company v tendru na poradce pro privatizace Unipetrolu, se 6. června odvolal proti rozhodnutí Fondu národního majetku (FNM), který za vítěze vyhlásil konsorcium McKinsey/WestLB/EEIP. ADL navrhuje, aby FNM výběrové řízení zrušil.
„Zpochybnili jsme proces tendru. Jsme názoru, že došlo k porušení zákonných pravidel,“ sdělil týdeníku EURO ředitel ADL Aleksandar Obradovič. Konsorcium Wood & Company/ADL v tendru obsadilo třetí místo za tandemem CS First Boston/Ernst & Young.
„Vede nás snaha přispět k objasnění, a tím i k napravení případných formálních procesních vad,“ stojí v dopise ADL, který má týdeník EURO k dispozici.

bitcoin_skoleni

Dvě námitky.

„Namísto obvyklého a průhledného postupu, kdy se členové komise sejdou a každý z nich písemně vyjádří svou vůli, byl zvolen netradiční postup formou e-mailových zpráv. Členové komise tak byli povinni v předem určeném čase zaslat elektronicky svá hodnocení na e-mailovou adresu FNM. Poté se týž den odpoledne společně sešli, ale zadavatel jim sdělil pouze celkové výsledky, pořadí prvních tří uchazečů a bodové hodnocení jednotlivých členů. Transparentnost mohla být narušena zejména tím, že elektronický přenos informací je obecně považován za ne zcela bezpečný. Při jeho použití není možné vyloučit manipulace s daty. Veřejně dostupné informace tvrdí, že jeden ze členů komise (úředník ministerstva životního prostředí Petr Nahodil – pozn. red.) vznesl proti transparentnosti námitky přímo na jejím zasedání. Navíc údajně nebyl dodržen ani původně dohodnutý postup křížového zasílání hodnocení mezi členy komise,“ uvádí ADL.
Místopředseda FNM Pavel Kuta, který za průběh tendru odpovídá, tato obvinění odmítl okamžitě po podání námitky (EURO 22/2003).
Druhá námitka ADL se týká konfliktu zájmu. „Někteří z uchazečů by mohli mít uzavřeny s FNM smlouvy podobné té, k jejímuž uzavření směřuje tato veřejná soutěž. Právě z existence případné vzájemné spolupráce může vycházet potenciální konflikt zájmů dotčených uchazečů,“ uvádí se v dopise s tím, že někteří členové komise - zaměstnanci FNM - mohli být podjatí. „Právě tito její členové by totiž za určitých okolností mohli mít osobní zájem na zadání veřejné zakázky některým z uchazečů, popřípadě by je s některým z nich mohl spojovat jiný obdobný poměr tak, jak je předpokládáno v § 32 odst. 1 zákona o zadávání veřejných zakázek. Pokud by se prokázala podjatost členů komise z řad pracovníků FNM, mohla by tato skutečnost mít podstatný vliv na jejich hodnocení nabídek.“

Chceme vidět smlouvy!

Firma ADL žádá FNM, aby ji předložil zprávu komise o posouzení a hodnocení nabídek, hodnotící tabulky všech členů komise, informace o tom, jakým způsobem bylo zamezeno případným manipulacím s elektronicky přenášenými daty a o tom, zda byly používány verifikující prostředky, například elektronický podpis. ADL dále žádá o zaslání kopie jakýchkoliv smluvních dokumentů uzavřených mezi FNM a kterýmkoliv z ostatních uchazečů, nebo alespoň o přehled smluv, včetně identifikace smluvních stran, předmětu smlouvy a data jejího uzavření.
Šéf ADL Obradovič se minulý čtvrtek na půdě FNM podíval do příslušných dokumentů. „Po zvážení všech právních aspektů jsme rozhodli námitkám nevyhovět,“ řekl týdeníku EURO minulý pátek Kuta. Obradovič na to reagoval tím, že právníci ADL se budou odpovědí FNM zabývat o víkendu a pak se rozhodne, co dál.
Dojde-li ADL k závěru, že FNM o námitce rozhodl nesprávně, může se obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případné vyšetřování tohoto úřadu, který je nevyzpytatelný a může podléhat politickým tlakům, by trvalo tři až šest měsíců, což by znamenalo fatální zpoždění privatizace.

  • Našli jste v článku chybu?