Českým investorům, kteří mají zájem o nákup realit v zahraničí, se otevřel nový trh – ostrov Mauritius. „Od získání nezávislosti na Velké Británii zde cizinci prakticky nemohli koupit nemovitost. Loni nastal zlom, když místní vláda v rámci rychlejšího rozvoje země začala podporovat usídlování bohatých investorů a kvalifikovaných pracovních sil na ostrově,“ uvádí Vít Klíma, mezinárodní realitní konzultant.
Ceny nemovitostí v nově stavěných rekreačních střediscích - jako například vily ve Valriche či v zátoce Anahita - se pohybují od 500 tisíc dolarů. Klíma upozorňuje, že transakční náklady na pořízení objektu se mohou vyšplhat až na 22 procent z kupní ceny. „Příjmy z pronájmu nemovitostí jsou u cizinců zdaňovány ve výši patnácti procent a pronájem je přitom nutné provádět prostřednictvím specializované, vládou licencované společnosti,“ říká Klíma.
Hlavní nevýhodou investice do nemovitosti na Mauriciu je značná vzdálenost od Česka, vysoké ceny, velké transakční náklady spjaté s koupí i následným prodejem nemovitosti a vysoké zdanění příjmů z nájmu. „Mezi výhody naopak patří stabilní ekonomická a politická situace a možnost strávit zde příjemnou zimu,“ tvrdí Klíma. Mauricius je ostrov uprostřed Indického oceánu, místo je oblíbeno hlavně mezi vyznavači vodních sportů a golfisty. Klíma dodává: „Velkou předností Mauricia je vysoká kvalita služeb za velice příznivé ceny.“