Myslí si Buttiglione, že homosexuálů je v evropské metropoli příliš?
Co kdyby kandidát na bruselského komisaře prohlásil, že vyznává diktátorský režim? Nebo že ženy by neměly mít volební právo? Určitě by to byla odvážná tvrzení. Vyjádřit takový názor v dnešní době - zvláště pokud by to bylo na půdě Evropského parlamentu - by určitě nemohl žádný strašpytel. Ačkoliv by bylo možné takovému kandidátovi přiznat jistou odvahu, není pochyb o tom, že komisařem by se stát neměl.
Není to náhodou s nynějším italským kandidátem na post komisaře Roccem Buttiglionem tak trochu podobné? Čím se vlastně liší jeho slova, že homosexualita je hřích od zmíněných tvrzení? Lze možná připustit, že tento názor není zcela ojedinělý. Ale i zastánci diktatury nebo odpůrci volebního práva žen se v minulosti (někdy ne až tak dávné) mohli opřít o všeobecný souhlas. Za padesát let snad bude znít Buttiglioneho výrok stejně absurdně, jako dnes zní třeba názory stoupenců otrokářství.
Italský kandidát navzdory svým názorům hodlá respektovat skutečnost, že homosexualita není trestný čin. Pochybnosti však zůstávají. Jako komisař pro justici a vnitro by Buttiglione měl co do činění s občanskými právy. Jeho názor na homosexualitu určitě není v souladu s moderním evropským pohledem na tato práva. Možná si - podobně jako římský ministr pro záležitosti zahraničních Italů Mirko Tremaglia - spíše myslí, že podivných homosexuálů je v Bruselu až příliš. Není divu, že Buttiglioneho slova vyvolala takové pobouření. To nelze vysvětlovat pouze útokem levice na pravici. Řada pravičáků byla dozajista vyděšena úplně stejně.
Z politického hlediska však na tom bývalý člen vlády Silvia Berlusconiho není zas tak špatně. Drží se svého názoru a v Itálii mu to možná dokonce přinese nějaké politické body. Nikdo nezpochybňuje jeho kompetentnost. Měřeno touto optikou, je na tom mnohem hůře maďarský kandidát na post komisaře pro energetiku László Kovács. Jestliže Buttiglioneho jeden z výborů Evropského parlamentu odmítl, Kovácse jiný výbor „pouze“ nedoporučil. Chybí mu totiž znalosti o oboru, který by měl mít na starosti, tedy o energetice.
Tvrdí se, že útok na socialistu Kovácse je odvetou pravice za útok levice na Buttiglioneho. Faktem ovšem je, že Maďarovy schopnosti zpochybnila například i představitelka německých Zelených, která zřejmě žádný zájem na politických hrátkách neměla. Kovács byl nicméně označen za nejslabší článek socialistů mezi jejich kandidáty. Bývalý český premiér Vladimír Špidla si možná může oddechnout, že ho tato nepříjemná pozice minula.
V čem se vlastně liší Kovács od Špidly? Že by bývalého českého premiéra chránila jeho dřívější funkce, v níž se prezentoval i na evropské scéně? V tom to nebude. Kovácsovy „zásluhy“ nejsou menší - je bývalým ministrem zahraničí a šéfoval jedné ze dvou hlavních maďarských stran. A před lety úzce spolupracoval se známým politikem Gyulou Hornem, jehož historické zásluhy o otevření maďarských hranic pro prchající východní Němce se v Evropě dodnes oceňují. Dá se tedy říci, že Špidla působil na slyšení před komisaři lépe než Kovács? Možná, ale výjimkou není ani názor, že také bývalý český premiér byl ve svých odpovědích velmi nekonkrétní. Leckdo mu vyčítá nedostatek dynamičnosti. Nemluvě o tom, že za své spolupracovníky si Špidla vybírá především češtináře. Tím jakoby potvrzoval spekulace, že se žádným jiným jazykem ani pořádně nedomluví.
Bývalému českému premiérovi zatím pomáhá pověst zastánce sociálního státu, který zároveň dospěl k závěru, že je nutné ho reformovat (nikoliv likvidovat). To se v Evropské unii cení a je to také důvod, proč evropští socialisté dávali najevo sympatie vůči Špidlovi už před jeho vystoupením v Evropském parlamentu. Nastupující český komisař může počítat s tím, že ho budou v Bruselu chránit. Tedy zatím. Se Špidlou se spojují jistá očekávání a jejich naplnění nebude pro politika jeho typu vůbec snadné…
Pochybnosti o schopnostech těch či oněch komisařů však nakonec nebudou tím hlavním, co teď musí nový předseda komise José Manuel Barroso řešit. Problémem je Buttiglione. Barroso by měl brát ohled na kritické názory europoslanců, jestliže má Evropská unie fungovat demokraticky. Položme si však otázku ještě jinak. Ohrožuje Buttiglione schopnost nastupující komise plnit úkoly? Asi méně než ti komisaři, kteří mají nedostatečné znalosti své agendy či jazyků. Snad se to doučí…