Menu Zavřít

HROZINKY V BUCHTĚ

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

R a d i o a k t i v n í     o d p a d

Nová australská technologie umožňuje bezpečnější a levnější skladování jaderného odpadu než dosud užívané metody. Systém Synroc lze využít ve všech oblastech, kde se vyskytuje radioaktivní materiál.

Jedna britská soukromá společnost získala od australské firmy Synroc International licenci na technologii, která umožňuje bezpečné skladování jaderného odpadu. Tato nová technologie spočívá v tom, že jaderný odpad se zalije do keramické hmoty a uloží se do kamene ve volné přírodě.

Novou technologii společnost předvedla před členy Výboru pro vědu a technologií horní komory britského parlamentu. Členové výboru do měsíce rozhodnou, zda nová technologie je výhodnější než doposud používané metody.

Jak se zbavit plutonia

Firma Synroc hodlá vyrábět a vyvážet kompletní technologii, která může vyřešit problém likvidace radioaktivního odpadu. Zástupci firmy tvrdí, že jejich metoda je schopná přinejmenším nahradit současný způsob uložení radioaktivních izotopů, který je založen na tzv. skleněné vitrifikaci. Tento způsob se používá téměř padesát let.

Ve světě se v současné době nachází mnoho druhů jaderného materiálu. Je to dědictví po studené válce. Jediný způsob, jak lze využít tento materiál, je v jaderných zbraních a bylo by velmi nebezpečné, kdyby se tyto materiály dostaly do rukou teroristických skupin. Z tohoto důvodu je bezpečnější materiál deaktivovat a skladovat do té doby, než klesne stupeň radioaktivity.

Ministerstvo pro energetiku USA má plán, jak se zbavit 50 tun plutonia, které byly použity v jaderných zbraních. Dále ministerstvo hodlá odstranit dalších 150 tun v dlouhodobém programu pro odzbrojování. Přestože část plutonia se dá využít jako palivo pro komerční jaderné reaktory, bylo rozhodnuto většinu deaktivovat procesem Synroc.

Výhodou nové technologie je, že ve chvíli, kdy je jaderný materiál kombinovaný s keramickou látkou, nelze jej vrátit do původního stavu.

Vynálezcem technologie Synroc je Ted Ringwood, profesor z Australian National University. Ringwood byl inspirován nálezem z Kimberlijských hor v severozápadní Austrálii, kde vědci zjistili, že některé kameny obsahovaly přírodní radionuklidy ve své krystalové struktuře. Kameny byly v zemi déle než 100 000 let, a tím prokazují, že radioaktivní elementy mohou být izolovány tak dlouho, až hladina radioaktivity klesne na neškodnou úroveň. Ringwood byl schopen kopírovat strukturu kamene a vytvořit podobné složení v keramické hmotě.

Proces Synroc umožňuje víc než držet radioizotopy v izolaci jako hrozinky v buchtě. Proces slučuje atomy izotopu přímo s atomy keramické látky. Minerály vytvářejí chemické spojení s radioizotopy, z čehož vyplývá, že proces snižuje tisíckrát riziko, že materiál přijde do kontaktu se spodní vodou. Navíc keramická hmota udržuje izotopy nadále i po jejím případném rozdrcení, ke kterému může dojít po zemětřesení nebo jinými termálními stresovými šoky. To znamená, že radioaktivní odpad lze skladovat v hlubokých jámách bez obav, že by mohlo dojít k znečištění.

Ušetří se spousta peněz

Keramická hmota od společnosti Synroc je složená ze tří minerálů, zejména perovskitu, holanditu a zirkonoditu. Tyto minerály jsou schopny udržet různé druhy ozáření a navíc jsou odolné proti vysokým teplotám, které vznikají během rozkladu radioaktivního materiálu. Po 100 000 let je odpad stejně radioaktivní jako uran, který se nachází v přírodě.

bitcoin_skoleni

Proces Synroc lze využít ve všech oblastech, kde se vyskytuje radioaktivní materiál. Jaderné ponorky, letadlové lodě na jaderný pohon či komerční jaderné elektrárny mají radioaktivní komponenty, které se musí bezpečně skladovat po konci jejich životnosti.

Vize pro budoucnost je taková, že každá jaderná elektrárna by měla svůj systém Synroc, tím by se ušetřila spousta peněz a zároveň se snižovalo riziko při přepravě. Jeden systém přijde na 400 milionů liber. Na první pohled se cena zdá vysoká, ale jenom ve Spojených státech náklady na skladování jaderného odpadu představují 230 milionů dolarů.

  • Našli jste v článku chybu?