„Co se týče technologií 5G (…), plánujeme vyrábět své produkty a komponenty v Evropě,“ řekl Liang. „Teď zjišťujeme, zda je provoz továrny v Evropě uskutečnitelný,“ dodal. Kde by továrna mohla stát, neuvedl. Zmínil jen, že harmonogram „může případně být velmi rychlý“.
Považujete firmu Huawei a její produkty za důvěryhodné?
Spojené státy firmu Huawei už delší dobu obviňují z krádeží technologií a špionáže pro vládu v Pekingu, což Huawei odmítá. Washington firmu vyloučil z budování 5G sítí a ke stejnému postupu vybízí i své spojence. Spojené státy rovněž zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této firmě dodávat své produkty.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko.
Jak dostat Huawei z černé listiny: američtí výrobci čipů lobbují za Číňany
„V Číně neexistuje zákon, který by od firem vyžadoval, aby poskytovaly (vládě) informace,“ uvedl Liang. „Pokud by se tak v budoucnu stalo, takový požadavek odmítneme,“ dodal.
V roce 2017 přitom v Číně vešel v platnost zákon, který nařizuje „všem organizacím a občanům, aby podporovali národní snahy shromažďovat informace a aby v této věci spolupracovali“, připomněla agentura AFP.
Dále čtěte:
Čínská odveta: Peking nařídil úřadům nahradit zahraniční počítače a software domácí produkcí
Nejsme hrozba. Huawei zažaloval amerického telekomunikačního regulátora
Čína se tvrdě opřela do Spojených států. Obvinila je z ekonomického terorismu