Nejméně sedm obětí si už vyžádal hurikán Irma, který se přehnal přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil devadesát pět procent všech budov na Barbudě. Podobná situace panuje také na ostrově Svatý Martin. Na své cestě Karibikem už hurikán Irma doputoval k Portoriku.
Ostrov Barbudu hurikán Irma „zcela zdevastoval“, uvedl premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne. Poničených je podle předsedy vlády pětadevadesát procent všech budov na ostrově, zhruba dvacet procent z nich je zničených zcela. Ostrov, na kterém žije zhruba 1600 lidí, je podle něj nyní „stěží obyvatelný“. Škody Browne odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).
„Zatím máme nicméně informace pouze o jednom mrtvém,“ uvedl premiér Browne, který si o situaci na Barbudě udělal obrázek během přeletu vrtulníkem. Obětí živlu se stalo dvouleté dítě, jehož rodina se snažila utéct z poničeného obydlí.
Nejméně šest mrtvých si hurikán Irma vyžádal na francouzské části ostrova Svatý Martin. Oznámil to prefekt nedalekého francouzského zámořského departementu Guadeloupe Eric Maire. „Bilance ale není definitivní,“ dodal. Francouzská ministryně pro zámoří Annick Girardinová dříve hovořila o nejméně dvou mrtvých a dvou těžce zraněných na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.
Podle představitele místní samosprávy Daniela Gibbse je francouzská část Svatého Martina „zničená z 95 procent“. Po Závětrných ostrovech se hurikán Irma přesunul přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika. Bez proudu se na Portoriku ocitla více než polovina obyvatel, bez vody je asi 50 tisíc lidí. Podle místních meteorologů bude Irma nejhorším hurikánem, který zasáhl ostrov od roku 1928. Hurikán San Felipe tehdy zabil na své cestě Karibikem přes 2700 lidí.
Miliardář Branson se schoval do vinného sklípku |
---|
Hurikán Irma zpustošil i ostrov Necker na Britských Panenských ostrovech, kde žije britský miliardář, dobrodruh a zakladatel koncernu Virgin Richard Branson. Ten se svou rodinou a s několika návštěvníky ostrova přečkal bouři ve vinném sklepě. „Jsem rád, že mohu oznámit, že všichni lidé na Neckeru jsou v pořádku, ačkoli byla řada budov zničena,“ napsal Bransonův syn Sam na sociální síti instagram. „Máme obavu o naše přátele a ostatní na sousedních ostrovech,“ dodal. Branson několik hodin před tím, než Irma ostrov zasáhla, uvedl, že se s ostatními před živlem uchýlí do svého vinného sklípku. „Sklep je z betonu a nachází se pod mým domem,“ vysvětlil. „Myslím, že až vyjdeme ven, že tam zbude jen málo vína,“ dodal. Na Neckeru, který Bransonovi patří, žije a pracuje zhruba sto lidí. Ostrov je možné navštívit, noc zde podle listu The Independent může skupinu zájemců vyjít až na 80 tisíc dolarů (1,7 milionu korun). |
Na příchod hurikánu se už připravují Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států. Floridu, kde už se evakuovalo kolem 25 tisíc lidí, by měl podle odhadů zasáhnout živel v neděli ráno místního času. Z Floridy by se mohl hurikán přesouvat dál přes Georgii do Jižní a Severní Karolíny.
Hurikán Irma dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Podle odhadu Organizace spojených národů by mohl hurikán Irma postihnout až 37 milionů lidí. Po Irmě se v oblasti vytvořily už i další dva hurikány. Jak José, který se zformuloval v Atlantiku, tak Katia, která vznikla v Mexickém zálivu, zatím dosahují pouze prvního, tedy nejnižšího stupně.
Miami na Floridě nařizuje evakuaci
Miami, které je největším městě na jihovýchodě Floridy, a také přilehlý okres Miami-Dade nařídily kvůli blížícímu se hurikánu Irma evakuaci. Opustit své domovy musí obyvatelé pobřežních oblastí a také ostrovů, jako jsou například Miami Beach či Key Biscayne. Miami, které úder živlu očekává v noci na neděli, prozatím zřídilo čtyři nouzová ubytovací střediska.
Povinný odchod z domovů se týká i lidí, kteří žijí v mobilních domech či karavanech. Nařízení začíná platit od 7:00 místního času (13:00 SELČ). Úřady rovněž vyzvaly obyvatele zón, na které se evakuace nevztahuje, aby zabezpečili své nemovitosti a aby se připravili na řádění živlu.
„Pokud nebude dbát na varování a pokud se nepodrobíte nařízené evakuaci, ocitnete se v problémech a já vám nemohu slíbit, že se k vám (s pomocí) dostaneme,“ upozornil obyvatele Carlos Gimenez, který stojí v čele okresu Miami-Dade.
Miami bezplatně uvolnilo k parkování všechny městské garáže s výjimkou radniční. Jedno ze čtyř městských nouzových ubytovacích středisek přijímá i zvířata.
Hurikán Irma je nejsilnějším hurikánem v oblasti za poslední desetiletí. Rychlost větru v nárazech dosahuje 290 kilometrů v hodině. Živel se dnes ráno SELČ nacházel severně mezi Portorikem a Dominikánskou republikou a postupoval severozápadním směrem rychlostí 26 kilometrů v hodině.
Přečtěte si o následcích hurikánu Harvey, ale také o sčítání škod: