Menu Zavřít

Hypnotizované hypotéky

18. 5. 2020
Autor: Euro.cz

Trh s úvěry na bydlení zamrzá. Rozhýbat ho může střet malých bank s velkými

Zájem o hypotéky v březnu klesl na nejnižší hodnotu za poslední rok. Oživit hypoteční trh se proto rozhodla i Česká národní banka, která ještě nedávno upozorňovala na možnost přehřátí realitního trhu.

Propad hypotečního trhu v Česku ale bude s velkou pravděpodobností pokračovat. Duben a květen by mohly co do objemu a počtu nových hypoték propadnout oproti předchozím měsícům až o polovinu.

Tento stav má sice několik příčin, všechny ale mají společného jmenovatele: koronavirus. Obavy z dalšího poklesu hypotečního trhu plynou hlavně z toho, že statistická čísla za březen ještě nestačila plně vstřebat důsledky zavedených opatření v ekonomice proti šíření pandemie.

Komplikací pro další vývoj jsou i změny úrokových sazeb, které u hypoték i přes pokles objemu a počtu poskytnutých úvěrů zatím spíše stoupají.

Jak se rodí úrok

Průměrná sazba hypoték dle Hypoindexu v březnu stoupla na 2,45 procenta z únorových 2,42 procenta. Sazby vzrostly potřetí v řadě, předtím statistiky evidovaly v Česku jedenáct měsíců poklesů. Na minimu (1,77 procenta) byla průměrná úroková sazba v prosinci 2016. Během letošního dubna sice hypoteční sazby zamířily v ojedinělých případech i pod hranici dvou procent, ale Hypoindex tvrdí, že velké banky, které jsou v tuzemsku největšími poskytovateli hypoték, se do žádných hurá akcí se snižováním sazeb zatím nepouštějí.

Počet poskytnutých úvěrů na bydlení klesl v březnu na 5503, což je nejnižší číslo od nejslabších loňských měsíců ledna a února. Jen vůči letošnímu únoru to znamená propad o 22,4 procenta. Objem prodaných hypoték pak činil 13,835 miliardy korun, což je také nejnižší číslo za posledních dvanáct měsíců. Průměrná výše hypotéky v letošním prvním čtvrtletí zastavila růst a lehce klesla na 2 514 041 korun. Ve srovnání s únorem se snížila o 103 tisíc korun a vrátila se na hodnotu listopadu 2019. Podle České bankovní asociace se v březnu letošního roku hypoteční trh v Česku propadl oproti únoru o 26 procent. A to i přesto, že se cena peněz na mezibankovním trhu přiblížila historickým minimům z roku 2016 a Česká národní banka v tomto měsíci dvakrát snížila základní úrokové sazby.

Do hry o výši úrokových sazeb navíc mohou promluvit i světoví investoři.

„Úroky na hypotékách se odvíjejí od dlouhodobých úrokových sazeb, to je od swapových sazeb nebo výnosů vládních dluhopisů,“ vysvětluje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus. Podle něj lze čekat, že tyto sazby zůstanou ještě nějakou dobu nízké. Proč? Velké investiční fondy budou stále preferovat bezpečná aktiva, mezi která zatím patří i tuzemské vládní dluhopisy.

Jejich výnosy tak zůstanou na nízkých hodnotách, pokud je budou investoři skupovat. Stejný efekt budou mít i nákupy vládních dluhopisů ze strany České národní banky. Lze tak předpokládat, že úroky u hypoték budou díky tomu klesat. Na druhé straně ale tento pokles může dle ekonomů zabrzdit zvýšená prémie za riziko, které souvisí se zhoršeným makroekonomickým výhledem České republiky v souvislosti s koronavirem. „Tipoval bych, že na konci letošního roku se bude průměrná hypoteční sazba nacházet v intervalu 1,8 až dvě procenta,“ říká Pfeiler.

Nahoru, nebo dolů?

Lze čekat, že nejen objemy, ale i počty nových hypoték ještě citelně propadnou. Na snížení poptávky se podepíše i odložení nákupu nemovitostí potenciálními kupci, kteří teď mohou s koupí nemovitosti vyčkávat, jelikož předpokládají, že se ochabování hospodářské aktivity promítne do nižších cen domů, bytů a pozemků.

Řada hlavně velkých bank zároveň čeká zhoršení kvality svého úvěrového portfolia i zhoršenou situace některých žadatelů o úvěr. To je nakonec bude nutit k tomu, aby zvedli svoje rizikové marže.

Ve výsledku to bude znamenat vyšší úrokové sazby a celkové zdražení ceny úvěru.

Dle Vladimíra Staňury, hlavního poradce České bankovní asociace, se tak dá počítat s tím, že propad hypotečního trhu v dubnu a květnu bude oproti předchozímu období i kvůli tomu nejméně poloviční, a to hlavně v objemech.

Naděje na získání levnější hypotéky tu ale pořád je. Drží jí v rukách hlavně menší banky, které se mohou spolehnout na zkušenosti z konkurenčního boje při získávání klientů od velkých bankovních domů. A menší banky už i v hypotékách dokázaly, že s úrokovými sazbami jako lákadlem na klienty umějí pracovat. Na konci března snížila sazby pětiletých fixací o půl procentního bodu na 1,94 procenta mBank. Na začátku dubna se ke snížení sazeb odhodlala také Equa Bank, a to o 0,6 bodu na 2,29 procenta pro hypotéky s fixací na tři a pět let. Fio banka zlevnila hypotéky s fixací na jeden a tři roky na 1,88 procenta, a to od 17. dubna. Air Bank od 20. dubna snížila sazby o 0,2 bodu u refinancovaných hypoték.

Index vývoje nabídkových cen bytů

(Předchozí období = 100)

Zdroj : ČSÚ

bitcoin_skoleni

O autorovi| Pavel Daniel, spolupracovník redakce

  • Našli jste v článku chybu?