Menu Zavřít

Hypoteční turistika aneb Jak ušetřit na hypotéce

24. 5. 2020
Autor: Mladá fronta

Zejména menší banky se v době koronavirové pandemie začaly předhánět, kdo nabídne nižší úrokovou sazbu u hypoték, Například UniCredit či Fio banka inzerují úrokovou míru u kratších fixacích nižší než dvě procenta. V Česku se tak schyluje k masivní vlně hypotečního přeběhlictví, kdy spotřebitelé ušetří tisíce korun na splátkách a banky přijdou o plánované výnosy.

Lidem, kteří se rozhodnou přejít za lepšími podmínkami ke konkurenci i během tzv. fixace úroku, banky od loňského roku nemohou účtovat horentní sankce za odchod jako v minulosti, ale nanejvýš administrativní náklady. Umožnil to zejména loňský výklad spotřebitelského zákona Českou národní bankou.

Chystáte se v dohledné době změnit svoji banku?

Přeběhlíci tak zaplatí za odchod vyšší stokoruny, maximálně přes tisícovku, přičemž v minulosti to byly řádově vyšší sumy. Ke 120 tisícům lidí, kteří letos refinancují svou hypotéku, tak mohou přibýt desetitisíce dalších majitelů hypoték, zejména z přelomu let 2018 a 2019, kdy se úrokové sazby úvěrů pohybovaly kolem tří procent.

Zatímco majitelé hypoték mohou vydělat, ztráty ponesou hlavně velké hypotéční banky, které mají obrovské kmeny klientů. Podle odhadů z trhu se může při masivním pohybu jednat o ztracené výnosy v řádu jednotek miliard výnosů za celý bankovní trh. V době, když ČNB snížila úrokovou sazbu a banky takřka nevydělávají na úložkách, jsou přitom úrokové výnosy z úvěrů důležitější než kdy jindy.

Rozdmýchat válku by mohli hlavně hypoteční poradci,
kteří inkasují z každé uzavřené hypotéky provizi a kteří kontrahují čtyři
pětiny objemu hypotečního trhu.

MM25_AI

Po koronavirové ráně, která utlumila bankovní byznys (snižuje počet žadatelů o nové hypoteční úvěry, a masivně klesl zájem o spotřebitelské úvěry), tak může tuzemský trh výrazně prověřit hypoteční turistika. Znovu platí, že přežijí silní, ale ani pro ně nebude vysvětlování nižších zisků akcionářům v Bruselu, Paříži či Vídni zrovna jednoduché.

  • Našli jste v článku chybu?