Hypoteční banky na doporučení České národní banky přestávají tolerovat, že klient spolufinancoval hypotéku jiným úvěrem. Po sedmi letech růstu začaly nyní prodeje novostaveb klesat.
Úspory, které by ještě před pár lety stačily na nákup dvoupokojáku v paneláku menšího města, potřebuje dnes Pražan na to, aby dostal devadesátiprocentní hypotéku na průměrnou novostavbu. Ze svého už musí složit minimálně 600 tisíc korun.
Hypoteční banky berou za své doporučení České národní banky a přestávají tolerovat, že klient spolufinancoval hypotéku jiným úvěrem, například ze stavebního spoření. To spolu s rostoucími cenami stojí za tím, že po sedmi letech růstu začaly prodeje novostaveb klesat – za třetí čtvrtletí se jich prodalo jen 1200, což je o 300 méně než ve druhém. Průměrná cena za nové bydlení se zároveň v hlavním městě přehoupla historicky poprvé přes hranici 80 tisíc korun za metr čtvereční.
„Drtivá většina domácností toužících po vlastním bydlení bankou požadovanou částku sama dohromady nikdy nedá. Restrikce ČNB povedou k zamrznutí hypotečního trhu, protože banky přestanou nové hypotéky vydávat a zaměří se pouze na refinancování stávajících. I u těch však zásadně zvýší úrokové sazby,“ předpovídá Evžen Korec, majitel developerské společnosti Ekospol.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce
Přísnější regulace centrálních bankéřů pro poskytování hypoték, kterými chtějí přibrzdit přehřívající se trh s nemovitostmi, platí od letošního dubna. Zatím se na růstu úrokové míry zásadně nepodepsaly – v září dosáhla průměrná úroková sazba 2,04 procenta, což je zhruba úroveň začátku minulého roku.
Právě růst sazby by byl podle největšího tuzemského rezidenčního developera, společnosti Central Group, méně bolestivým opatřením, jak se bránit případné realitní bublině. „Při dnešních cenách, kdy v Praze stojí průměrný byt 6,6 milionu korun, totiž 80procentní hypotéka – ty banky poskytují po vyčerpání limitu pro devadesátiprocentní úvěry – znamená, že klienti musejí mít 1,32 milionu korun ve vlastních zdrojích. A to je pro naprostou většinu běžných rodin nedostupné,“ říká Marcela Fialková z firmy Central Group. Pro klienty je podle ní růst sazby přijatelnější než omezení vlastními zdroji – byty se prodávaly i v době, kdy byly sazby trojnásobné.
Přečtěte si také: