Menu Zavřít

Hypotéky lehce zlevnily. Roste zájem o tříleté fixace

17. 6. 2009
Autor: Euro.cz

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu nepatrně klesla. Nicméně nůžky mezi jednotlivými fixacemi se rozevřely o další více než desetinu procentního bodu. Mezi klienty si tak stále větší oblibu získávají hypotéky s tříletou fixační dobou.

Autor: Profit

Úrokové sazby pro tentokrát víceméně stagnují. Podle statistik FINCENTRUM HYPOINDEXu dosáhla v měsíci květnu průměrná výše úrokových sazeb všech nově poskytnutých hypoték hodnoty 5,51 %, což je pouze o 3 setiny procentního bodu méně, než v tomu bylo v předchozím měsíci. Lví podíl na nijak závratném posunu úrokových sazeb mají hypotéky s pětiletou fixační dobou. I v této variantě došlo v meziměsíčním srovnání k poklesu úrokových sazeb o pouhé tři bazické body, když se průměrná úroková sazba ustálila na úrovni 5,35 %.

To, co bylo charakteristické pro dlouhodobé fixace, však zdaleka neplatí pro hypotéky s fixací na jeden rok. V této sledované kategorii průměrná úroková sazba meziměsíčně vyskočila vzhůru o 1 desetinu procentního bodu a po několika měsících opět vystoupala nad 6% hranici - konkrétně 6,03 %. Není proto překvapením, že obliba jednoletých fixací se neustále propadá. V květnu dalo přednost této variantě 446 klientů z celkového počtu 4106, což představuje pouhou jednu desetinu všech zájemců (10,1 %).

Graf 1: Průměrná úroková sazba hypoték - květen 2009

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

Květen vždy patřil z pohledu bank k obchodně nadprůměrným měsícům, nicméně letos toto pravidlo neplatí. Celkový objem poskytunutých hypoték dosáhl v květnu 2009 částky 6,802 miliardy korun, což je výsledek jednak daleko za čísly z předchozích let (viz tabulka 1), a jednak nedosahující ani výsledků z letošního března a dubna.

Tabulka 1: Objem poskytnutých hypoték (květen 2006 - 2009)

Období05/200605/200705/200805/2009
Objem poskytnutých hypoték (mld. Kč)8,20715,69810,5706,802

„Předpokládali jsme, že začátek roku bude slabší než v loňském roce. Ačkoliv se v březnu a dubnu zájem o hypotéky zvýšil, stále je propad oproti loňskému roku větší, než jsme čekali. Do konce roku pravděpodobně nemůžeme očekávat návrat k rekordním měsíčním výsledkům předchozích dvou let. Pokud budou poskytnuty hypotéky na úrovni 90 miliard korun, budeme to považovat za velmi dobrý výsledek. Je pravda, že se jedná již po několikáté o korigovaný odhad. To potvrzuje, že odhady trhu v současné době jsou velmi obtížné,“ uvedl před nedávnem k vývoji na hypotečním trhu Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Průměrná výše úvěru nedosahuje ani 1 700 000 Kč

V souladu s vývojem cen nemovitostí permanentně klesá také průměrná výše poskytnutých úvěrů. Bez zohlednění fixačních variant činila v květnu průměrná částka úvěru 1 656 554 Kč. Klienti s jednoletou fixací si v průměru zažádali o úvěr v hodnotě 1 884 632 Kč, zatímco klienti s pětiletou fixací se drželi více při zemi a v průměru čerpali hypotéky o objemu 1 534 009 Kč. Velmi rychle klesající trend průměrné částky úvěru ilustruje následující graf.

Graf 2: Průměrná výše sjednaných hypoték

Zdroj: FINCENTRUM HYPOINDEX

„V současnosti se projevuje významný trend ve změně struktury preference krátkých fixací. Podíl jednoročních fixací na celkovém objemu sjednaných hypoték činil v květnu 12,4 %, což je nejnižší hodnota v historii FINCENTRUM HYPOINDEXu. V létě 2006 dosahoval podíl jednoročních fixací více jak 40 %. Nedá se říci, že by klienti neměli o krátké fixace zájem, důvodem tohoto trendu je jednoznačně nastavená politika bank, kdy úroková sazba jednoroční fixace je významně nad hodnotou pětiletých fixací,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

bitcoin_skoleni

„Zájem klientů o kratší fixace se tak projevuje v oblíbenosti tříletých fixací, jejichž podíl ve FINCENTRUM HYPOINDEXu překročil za květen 28 %, přičemž na podzim roku 2008 nedosahoval ani 10 %. Průměrná sazba tříletých fixací dle Fincentrum Hypoindexu je cca o 30 bazických bodů výše než průměrná sazba pětiletých fixací. Klienti a banky tak našli ve tříletých sazbách rovnováhu relativně krátkodobějšího úvazku u banky ze strany klienta a výhodného obchodu ze strany banky, které se i se ziskem vrátí počáteční náklady s uzavřením úvěru. A to i v případě, že klient po skončení fixace přejde za lepšími podmínkami,“ dodává Josef Rajdl.

Více na Hypoindex.cz.

  • Našli jste v článku chybu?