HLAVNÍ ROZVOJ MÁ HYPOTEČNÍ ÚVĚROVÁNÍ V ČESKU JEŠTĚ PŘED SEBOU. STAVEBNÍ SPOŘENÍ SE NAPROTI TOMU TAK ROZJELO, ŽE SE STÁT ROZHODL PŘIŠKRTIT MU KOHOUTKY - TEDY OMEZIT PODPORU.
Většina obyvatel spoří, ale hypotečním úvěrem se zatím nechce zadlužovat
Šedesát milionů Britů má přes dva a půl milionu hypoték. U nás - pokud se splní optimistické prognózy hypotečních bankéřů - bude hypotečních úvěrů do konce roku sto tisíc. Abychom se vyrovnali poddaným Jejího Veličenstva, museli bychom jich mít zhruba čtyřikrát tolik. A pokud porovnáváme relaci HDP / objem hypotečních úvěrů, pak jsme, co se týče hypoték, doslova v době kamenné: britských 52 % oproti našim 3,2 % jsou dostatečně výmluvné. Je sice pravdou, že podobně dopadají i jiná porovnání (třeba v oblasti životního pojištění), nicméně se zdá, že propast mezi poměry u nás a v západní Evropě je nejhlubší právě ve sféře hypotečního financování.
CO ZBRZDILO HYPOTÉKY?
Příčin je více, ale dvě jsou zásadní: Především u nás měly hypotéky značné zpoždění. Po pomalých rozjezdech nabraly dech vlastně až na konci devadesátých let - v té době bylo třeba stavební spoření už pevně etablované nejen na trhu, ale hlavně v povědomí obyvatelstva. Opožděný start ale hypoteční banky zvýšeným úsilím jak ve sféře produktu samotného, tak v systému prodeje a marketingu vůbec poměrně rychle dohánějí. Narážejí přitom na nepřekonatelnou bariéru kupní síly české populace, která je tou druhou brzdou většího využívání hypoték u nás. Průměrné příjmy jsou v porovnání s cenami nemovitostí a z toho odvozenou výší hypotečních úvěrů stále příliš nízké. S tím souvisejí i jisté psychologické bariéry - na jedné straně jsou dnes retailové půjčky hitem finančního trhu, na straně druhé se 70 % populace nehodlá nijak zadlužovat. Je zřejmé, že právě tady mají hypoteční banky nejvíce potenciálních klientů. Zbývá je ještě přesvědčit, že milionový úvěr rozložený na deset a více let není tak těžké břemeno a že vlastní byt nebo domek je a bude tou nejlepší investicí, na kterou lze dosáhnout i s průměrnými příjmy.
KDO NEJVÍC VYDĚLÁVÁ NA STAVEBNÍM SPOŘENÍ?
Úplně jiná situace panuje ve stavebním spoření, které už má většina obyvatel. Není konečně divu: jiný tak bezpečný a výhodně úročený produkt na našem trhu nenajdeme. Odvrácenou stranou mince jsou neúnosně se zvyšující nároky na státní rozpočet. Již vloni proto přišel tehdejší ministr financí Jiří Rusnok s návrhem na úpravy systému tak, aby se státní kase trochu ulehčilo. Od zveřejnění prvních návrhů uplynul více než rok, vedly se dlouhé odborné, mediální i politické diskuze a stavební spořitelny si mnuly ruce. Kdekdo totiž ve snaze zajistit si na poslední chvíli dosavadní výhody spěchal uzavřít smlouvu. Klienti se spořitelnám jen hrnuli a státní rozpočet se v příštích letech pěkně prohne. Pokud prezident novelu zákona podepíše (obě parlamentní komory už ji schválily) a ta začne od příštího roku platit, pak se podle odborníků eráru začne ulevovat od roku 2006. Zdálo by se, že na stavebním spoření nejvíce vydělávají klienti, tedy vlastně většina občanů ČR. Není to pravda. Ten všemi milovaný státní příspěvek ke stavebnímu spoření totiž nepadá z nebe. Aby ho stát mohl vyplácet, musí ho nejdřív občanům vytáhnout z kapes daněmi. Vytáhnout jim samozřejmě musí víc, minimálně o mzdy úředníků, které systém živí. Je to hra, ve které nejvíce vydělávají stavební spořitelny. Průměrný počet smluv je již skoro milion na každou a jejich roční zisky se počítají ve stovkách milionů korun.