Menu Zavřít

I na ropu se musí chytře. Pražská firma WDF se podílela na vývoji sofistikované platformy analyzující data trhu s vrtnými plošinami

6. 8. 2021
Autor: Pixabay
  • Česká digitální agentura WDF vyvíjí unikátní software sloužící k analýze údajů z ropného sektoru

  • Spolupracuje na něm s norskou poradenskou společností ESGIAN

  • Aplikace dokáže vypočítat energetickou náročnost těžby a předat zainteresovaným subjektům cenné informace, na základě nichž pak lze snáze odhadnout budoucí vývoj na trhu


Příliš ropného bohatství matička příroda naší malé zemi uprostřed Evropy nenadělila. Že by ale Češi byli na poli s černým zlatem zcela bezvýznamným národem, se rozhodně říct nedá. Dokládá to například nedávný úspěch pražské digitální agentury WDF.

O služby tuzemské společnosti Vojtěcha Strnada, která má své pobočky i ve slavném Silicon Valley, Velké Británii či Skandinávii, totiž projevila zájem norská firma ESGIAN. Ta se zaměřuje na poskytování poradenství a zprostředkování prodeje majitelům ropných plošin a ropných společností. ESGIAN se sháněla po někom, kdo jí pomůže vyvinout zcela novou aplikaci schopnou snáze prognostikovat tržní vývoj a vyhodnocovat konkrétní údaje týkající se těžby. A vedení WDF se rozhodlo tuto výzvu přijmout.

Prognózy se naplnily a čeští řidiči konečně tankují levněji. Za nižšími cenami benzínu a nafty ale stojí i opět sílící pandemie
Přečtěte si také:

Prognózy se naplnily a čeští řidiči konečně tankují levněji. Za nižšími cenami benzínu a nafty ale stojí i opět sílící pandemie

„Společně s firmou ESGIAN jsme vyvinuli sofistikovanou platformu, která je schopná analyzovat data trhu s ropnými plošinami nebo určovat hodnotu aktiv ropných společností,“ uvádí Strnad. Co všechno jejich nástroj umí, vysvětluje hned záhy: „Pracuje s rozsáhlou databází, kde mohou uživatelé, jako jsou ropné společnosti, majitelé ropných zařízení nebo správci, aktualizovat či přidávat data o trhu, filtrovat a třídit tato data, zobrazovat a upravovat smluvené kontrakty nebo měnit specifikace ropných zařízení. To vše v jednoduchém, uživatelsky přívětivém rozhraní.“

Většina nashromážděných údajů zůstává nevyužita

Samotná data se získávají mimo jiné sledováním aktivit jednotlivých rigů, respektive vrtných plošin - každá z nich je prošpikovaná elektronickými čidly skrz na skrz.

Pro zlepšení parametrů těžby využívají některé společnosti dokonce i technologii virtuálního dvojčete svých vrtů, jež jim pomáhá danou situaci nasimulovat. Ovšem dle údajů Světového ekonomického fóra pracuje dále s takto nashromážděnými daty pouhopouhých 13 procent firem. Právě to by chtěla WDF změnit. Tím spíš když sesbírané údaje nemusí sloužit pouze ropným podnikům, ale skvěle je využijí třeba i banky a investoři, kteří bedlivě sledují aktuální tržní situaci.

Potřeba zahrnout všechno možné

Lidé z WDF pracují na projektu, jehož cena se pohybuje řádově v hodnotách několika milionů korun, už téměř dva roky, a ještě stále nejsou u konce. „Každý měsíc přidáváme nové funkce a další moduly,“ říká o vyvíjené webové aplikaci Strnad.

Že si na svá bedra nakládají opravdu velké břímě, bylo jemu a jeho kolegům jasné od samého počátku. Šlo totiž o obrovský objem dat, který museli zpracovat. „Největším problémem byl rozsah logiky výpočtu energetické náročnosti na činnost rigů,“ konstatuje projektový manažer české digitální agentury Jan Dvořák. „Jde o energii spotřebovanou na samotné vrtání, kterou ovlivňují jednotlivé sekce vrtu, jeho geografická poloha, hloubka a samozřejmě vybavení na daném rigu a jeho výkon.“

K tomu všemu bylo nutné připočítat též energii spotřebovanou na provoz dalších zařízení na plošině. Pod touto položkou si lze představit například světlo, topení, jeřáby, pitnou vodu a podobně. Stejně tak je ale potřeba kalkulovat i s dalšími nahodilými situacemi - jako třeba energetickým výdejem v podobě pozicování vrtné lodě, pakliže není zakotvená.

Ceny ropy jsou zpět na předkrizových úrovních. Znamená to, že ekonomika opět ožívá?
Přečtěte si také:

Ceny ropy jsou zpět na předkrizových úrovních. Znamená to, že ekonomika opět ožívá?

„Problém nebyl jen v tom, jak celou logiku pochopit a přetavit do softwarové aplikace, ale také v náročnosti na výkon serveru, aby takové výpočty prováděl,“ objasňuje. Je tomu tak mimo jiné proto, že software z dílny WDF, která v minulosti spolupracovala také s fotbalovou FC Viktorií Plzeň nebo jabloneckou Preciosou,  umí zpracovat i souhrnná data na delší časové období pro několik plošin najednou – což pochopitelně nějaký čas zabere: „V takovém případě putují výpočty do fronty a probíhají klidně i několik minut.“

bitcoin_skoleni

Ve snaze uzpůsobit vyvíjenou aplikaci potřebám jednadvacátého století do ní pracovníci pražské firmy zakomponovali ještě jednu důležitou funkci, a sice schopnost měřit emise skleníkových plynů, které plošiny do ovzduší vypouštějí. „Nyní - kvůli směru, kterým se naše planeta ubírá - veškerá data rozšiřujeme i o měření CO2 a o návrhy, jakým způsobem mohou jednotlivé vrtné plošiny své CO2 snížit. Práci s daty nyní rozšiřujeme i na navázanou lodní přepravu, a její emise. U lodí využíváme systém AIS, což je celosvětový systém, kde veškeré lodě musí zaznamenávat svá data v rozmezí několika minut. My s těmito daty následně pracujeme a provádíme na nich výpočty,“ uzavírá Strnad.

  • Našli jste v článku chybu?