Tendr na nejpravicovější zeleninu by vyhrála cukína
Kdyby někdo někdy vypisoval tendr (v pravicových kruzích se vypisují tendry, ne konkurzy) na nejpravicovější zeleninu, hlasoval bych bez váhání pro cukínu. A to přesto, že vím, že se často za noblesnější pokládají artyčoky, chřest, fenykl, nebo třeba i zelené fazolky, ať už ty tenké haricot verts nebo ty placaté mangetouts, a že silnými pravicovými konkurenty budou i baklažán čili lilek a exotická okra.
Cukína je zelenina jemného chování a vychování, do slušné společnosti. Vypráví jen příjemné věci, stále se usmívá¨, ale nechechtá se nahlas, s nikým se nehádá, nikoho neuráží, nikomu neodmlouvá. Taková ta ideální manželka, která dovede být chlácholivou pečovatelkou, uspokojivou milenkou i příjemnou a inteligentní společnicí, a kéž by jich bylo jako cukín. Nemá nežádoucí následky nadýmací, projímací, ani žáhopalné. Nemusíte ji odnikud dovážet, vypěstujete si ji snadno sami jednoduchým zasazením semínek do kompostu bez velké péče kromě zalévání. Její obrovské zelené listy a žlutooranžové květy z ní dokonce dělají i rostlinu okrasnou. Sledovat, jak vám cukína roste a kvete, je jeden z velkých zahradnických požitků. Žádná jiná zelenina nemá tak široké, pestré a všestranné použití. A s žádnou jinou zeleninou se nedá tak snadno experimentovat a fantazírovat, aniž byste se museli bát, že ji zkazíte.
Už samy květy mají lahodnou nasládlou chuť, a jak jich využít, uvádíme u obrázku. Dokonce i za syrova. Za syrova se dá jíst i v trochu vyšším věku, dokud je ještě štíhlá, tak do pěti centimetrů. Nakrájená na tenké příčné plátky dodává míchanému salátu křupavost a korpulentnost. Podélně krájené až deset centimetrů dlouhé a do dvou centimetrů široké tyčinky nabírající všelijaké pomazánky tvoří vhodný předkrm při čekání na jídlo, nebo plní funkci jednohubek čili canapés při stojatých recepcích.
Kuchtit se cukína dá ve všech přípravách a do všech stádií.
Lehce v páře ohřátá a stále ještě křupavá kolečka nebo tyčinky cukíny jsou vhodnou přílohou ke grilovaným, smaženým nebo dušeným masům a rybám a hodí se zvlášť dobře k jemným omáčkám, například smetanovým, kterým slouží a chuťově je nepřerážejí. Jsou lahodným předkrmem s trochou omáčky holandské nebo béarnské.
Rozvařená kolečka s pokrájeným česnekem v trošce vody a pak rozmašírované a ochucené silným olivovým olejem a strouhaným sýrem jsou skvělou přílohou na těstoviny, chcete-li si na chvilku odpočinout od všudypřítomných omáček rajčatových.
Na kolečka nebo kostky pokrájená prospívá všem druhům zeleninových polévek a dušenic. Viz provensálské ratatouille nebo marocká zeleninová dušenice na cous-cous. Dušená v masovém pokrmu přidává omáčce hustoty a laskavosti.
Smažit se dá jako obalovaný řízek, ať už v příčných kolečkách nebo podélných plátcích a tyčinkách, a máte s ní míň práce než s květákem: obalujete ji za syrova a bleskurychle ji máte usmaženou. Italové ji nejraději hloubkově rychlosmaží obalenou jen v těstíčku z mouky a vody. Na tenká kolečka nebo podélné plátky pokrájená a lehce posmažená s česnekem a bylinkami tvoří další jednoduchou přílohu na těstoviny.
Mírně osmahlá na cibulce a česneku, pak posypaná rýží a dušená do rozvaření rýže může být i dobrým rizotem.
V houbovém kontextu je cukína geniální partnerkou pro zrzavého ryzce, s nímž se krájí na stejně veliké kostičky, společně smaží na česneku a cibulce a posypává strouhaným tvrdým sýrem.
Podélně krájené dva centimetry tlusté plátky celé délky se majestátně vyjímají na otevřeném grilu, s trochou oleje, pepře, česneku, tymiánu nebo oregána.
V troubě je nejjednodušší přípravou klasická italská zuchinata: na centimetr nakrájené podélně, v pekáčovité nádobě dobře promíchané s nadrobno nakrájeným česnekem, bylinkami a olivovým olejem a pečené až do rozplývavé měkkosti. Jí se za studena jako předkrm čili antipasto, nebo za tepla jako příloha k masům a rybám.
Francouzské courgettes au gratin se krájejí na tenká kolečka, naskládají v několika vrstvách v pekáči, promíchají s česnekem a bylinkami, zalijí a promíchají hustou dobře prokvedlanou tekutinou ze smetany, vejce, strouhaného sýra a špetky muškátu a nechají péct v troubě až do celého propečení a do křupavého zhnědnutí povrchu. Podávají se jako hlavní jídlo nebo příloha k masům a rybám.
Klasická řecká a turecká příprava cukín pečených v troubě je trochu pracnější, totiž plněná. Rozříznou se napůl podélně, vydlábne se v nich žlábek, vydlábnutá část se krátce podusí s mletým masem na cibulce a česneku, dobře ochuceným a okořeněným a promíchaným s rajčaty. Tato nádivka se pak vloží do vydlábnutého žlábku, vše se polije olivovým olejem a dá do rozehřáté trouby.
A vymýšlejte si dál. Cukína ladí se vším, v jakémkoli podání, v jakékoli národní kuchyni, v dobré náladě a s aristokratickou důstojností.
Cukínové květy Pravicové Sezóna této lahůdky je právě v nejlepším. V Itálii se z nich dělá skvělý salát, jen s trochou olivového oleje a citronu. Buď ze samotných cukínových květů, nebo pestrobarevně v kombinaci s jinými saláty, zelenými, bílými a červenými. Mladičká cukína i s květem je oblíbeným předkrmem a jí se syrová nebo lehounce a krátce osmahlá v olivovém oleji. V jiné variantě úpravy se květy krátce restují spolu s nadrceným česnekem, poté se přidá kapka koňaku, šafrán a smetana a vznikne lahodná směs na těstoviny. Ještě lepší je tato úprava s květy dýňovými.