Menu Zavřít

Igor Rattaj: TMR a Snowhill - sňatek z rozumu

11. 11. 2012
Autor: Euro, Martin Pinkas

Ještě před pár lety byla slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) v tuzemsku prakticky neznámá. Firma, která v největších slovenských horách vlastní a provozuje lyžařská střediska, hotely, ale třeba i aquapark, však během posledních měsíců razantně nakročila do Česka a potvrdila své postavení největšího středoevropského hráče na trhu cestovního ruchu.

TMR, jejíž majetek dosahuje téměř osmi miliard korun, uvedla své akcie na pražskou burzu a minulý týden podepsala dlouho očekávaný kontrakt. Společnost Melida, kterou TMR vlastní společně s českou firmou Snowhill, se na příštích 20 let stala provozovatelem největšího a nejlukrativnějšího lyžařského střediska u nás, Skiareálu Špindlerův Mlýn. Hlavním vyjednávačem kontraktu, jehož hodnota včetně DPH dosáhne 1,8 miliardy korun, byl Igor Rattaj, předseda dozorčí rady a 11procentní akcionář TMR.

Když ČSTV, majoritní akcionář Skiareálu, na konci prázdnin oznámil dohodu s Melidou, zdálo se, že pronájmu střediska nic nebrání. Jenže od té doby uběhly dva měsíce, podpis smluv byl opakovaně odložen a před pár dny to dokonce vypadalo, že se TMR se Snowhillem nedohodne. V čem byl největší zádrhel?

Panovaly mezi námi určité neshody v otázce obsazení vedení areálu a rozložení ručení směrem ke stávajícím akcionářům. Musíme si uvědomit, že mezi TMR a Snowhillem je rozdíl jak ve velikosti spravovaných středisek, tak ve finanční výkonnosti, takže máme i trochu rozdílné nazírání na lyžařský byznys. Šlo o hledání východiska a společného postupu, což se nakonec podařilo, byť způsob, jak vzájemně fungovat, musíme teprve doladit.

Snowhill, respektive jeho majitel Tomáš Němec, si s podpisem smlouvy dával na čas. Nebál jste se, že by ČSTV nakonec mohl kvůli těmto průtahům od nájmu ucuknout?

Ne. Výše nájmu, objem investic a další podmínky, které jsme akcionářům Skiareálu nabídli, jsou poměrně vysoké a pro ně velmi výhodné. Kdyby dohoda s námi padla, museli by jít do nového vyjednávání, takže by ztratili další rok a Špindl by zaznamenal další návštěvnický propad. Uvědomte si, že Špindl v posledních letech ztratil každou zimu zhruba 50 tisíc klientů. Bez nutných investic nelze očekávat, že se ten trend změní. Navíc jsme vedení ČSTV nabídli, že přebereme celé středisko včetně všech garancí zcela sami.


Čtěte také:

TMR a Snowhill se dohodly na převzetí skiareálu ve Špindlu

O akcie firmy Tatry Mountain Resorts nebyl na burze zájem


To zřejmě vyvolalo tlak na Snowhill, takže nakonec během pár dnů kontrakt podepsal. Podmínky se však oproti původnímu znění smlouvy částečně změnily. V čem?

V rámci Melidy se změnilo ručení vůči současným vlastníkům Skiareálu, kdybychom neplatili nájemné či nedodržovali další podmínky smlouvy. Záruku na 250 milionů jsme akcionářům dali sami, jako TMR, za což máme možnost si vybrat nový management střediska sami, samozřejmě pod kontrolou Snowhillu. Investice ve výši minimálně 800 milionů korun jdou stále za Melidou, v tomto směru se nic nezměnilo.

Počítáte s nějakými personálními změnami?

bitcoin_skoleni

Nějaká obměna managementu zřejmě proběhne, ale postupně, podle toho jak se budeme se střediskem seznamovat. Nevylučuji, že část lidí z vedení ve skiareálu zůstane, jsou to lidé z oboru, ale musí se sžít se stylem fungování TMR.

Celý rozhovor naleznete v aktuálním čísle týdeníku Euro

  • Našli jste v článku chybu?