Během 90 let své existence zažila mnohé. Začala se rodit v okamžiku, kdy bylo Spojeným státům americkým nejhůře – jen pár měsíců po vypuknutí Velké hospodářské krize. Po dokončení se na dlouhé čtyři dekády a jeden rok k tomu stala nejvyšší budovou světa. Překonala ji až severní věž Světového obchodního centra. Sama na rozdíl od něj náraz letadla přečkala. Byť je fér připustit, že šlo přeci jen o něco menší stroj. Každý rok se v jejích útrobách koná známý běžecký závod do schodů a nejednou se díky své okázalosti dostala i na stříbrné plátno. Ale pojďme hezky popořádku.
Výstavba nejslavnější budovy světa se odehrála až v neuvěřitelně rychlém tempu. Samotné plány, které původně počítaly „pouze“ s 80 podlažími, byly hotové za zhruba dva týdny. Výkresy navrhla společnost Shreve, Lamb a Harmon, respektive její architekt William F. Lamb. Dodání plánů na výstavbu v takto krátké době umožnil fakt, že nezačínal tak úplně s čistým papírem. Vyházel totiž z návrhů jiných dvou amerických mrakodrapů, a sice Carew Toweb v Cincinnati a Reynolds Building ležící v městě Winston-Salem.
Výškové závody
Protože však vzdušnou čarou jen o pár set metrů dál tou dobou vznikala další věhlasná budova, Chrysler Building, která si navíc kladla za cíl překonat Eiffelovu věž coby nejvyšší stavbu světa bylo rozhodnuto, že se počet pater Empire State Building navýší na 102.
Do země na pozdější křižovatce 34. ulice a slavné Páté Avenue se poprvé koplo 20. ledna 1930. Samotné stavební práce začaly o necelé dva měsíce později, přičemž rychlost, s jakou jednotlivá podlaží přibývala, byla doslova impozantní. V průměru se totiž stihlo postavit na 4,5 patra za týden, a tak už 1. května následujícího roku mohla být nová nejvyšší budova, a vlastně i stavba světa slavnostně otevřena.
Ne vždy ale pochopitelně probíhalo vše, tak jak mělo. Zkratka BOZP tehdejším dělníkům, respektive jejich zaměstnavatelům příliš mnoho neříkala. Přestože mrakodrap měřil původně na výšku 381 metrů (67metrová anténa byla přistavěna až o něco později), jištění zde prakticky neexistovalo. Oněch „pouhých“ pět zedníků, kteří při výstavbě zahynuli, je tak doslova učiněným zázrakem. Tím spíš když jich na stavbě pracovalo zhruba tři a půl tisíce.
Budova stojí, ale nikdo ji nechce obývat
Právě proto, že Empire State Building vznikala, kdy vznikala, se bezprostředně po jejím otevření dostavily i vcelku vážné problémy. Téměř nikdo neměl o volné kancelářské prostory uvnitř zájem. USA zachvátila Velká hospodářská krize, tisíce Newyorčanů se v podstatě ze dne na den ocitly bez práce a řada z nich skončila na ulici. A tak nově postavená pýcha celé Ameriky zela prázdnotou, v důsledku čehož se pro ni vžilo hanlivé označení Empty State Building.
Z finančních potíží se slavná budova nakonec dostala, avšak až po dlouhých 20 letech, kdy byla prodána novému vlastníkovi za 34 milionů dolarů. Ještě před tím nicméně zažila několik významných okamžiků.
Jen dva roky po svém otevření se stala hvězdou filmového plátna. Stalo se tak zásluhou kultovního snímku King Kong, v němž stejnojmenný lidoop ve snaze zachránit sebe a krásnou mladou herečku Ann Darrowovou vyšplhá na její vrchol, kde jej následně zabijí piloti vojenských letadel.
Shodou okolností letadla, totiž letadlo bylo strůjcem další nezapomenutelné události, jež se s Empire State Building pojí. Tentokrát ale už o poznání smutnější. V důsledku špatného počasí a prosté navigační chyby do ní 28. července 1945 narazil americký válečný bombardér B-25 Mitchell. Během nehody přišla o život jak celá tříčlenná posádka tohoto dvoumotorového stroje, tak i 11 lidí uvnitř budovy pracujících v 79. podlaží. Budova jako taková náraz přečkala a již za pouhý týden byla znovu otevřena. Škoda na majetku nicméně přesáhla částku jednoho milionu dolarů.
Ve stínu Světového obchodního centra? Nikoliv
Poté, co bylo na dolním Manhattanu vystavěno nové Světové obchodní centrum, zažila Empire State Building drobný ústup ze slávy – už totiž nebyla nejvyšší budovou planety. O zájem ze strany turistů ale ani tak rozhodně nouzi neměla, respektive nemá dodnes. Ještě před začátkem krize každý rok přivítala zhruba čtyři miliony návštěvníků. To proto, že zároveň nabízí i jeden z nejhezčích výhledů na celý New York i nedaleké New Jersey. První vyhlídka se nachází na 86. podlaží, druhá pak na stodruhém. Mezi její nejvýznamnější hosty bezpochyby patří britská královna Alžběta II, která ji navštívila během roku 1957.
Po teroristických útocích z 11. září se Empire State Building stala opět nejvyšší budovou tohoto více než 8,5milionového města. A to na dalších 12 let, tedy do doby, než kousek od místa, kde „dvojčata“ původně stála, bylo vybudováno nové One World Trade Center.
Že tento ikonický mrakodrap s třiasedmdesáti výtahy a šesti a půl tisíci okny ze své slávy ani po tolika letech nic neztratil, dokládá jeden skutečný unikát. V roce 2011 ho pracovníci z americké Cornellovy univerzity vyhodnotili na základě vlastního rozsáhlého průzkumu za nejfotografovanější budovu světa. Jak moc k tomu přispělo každoroční konání známého závodu v běhu do schodů, jehož cíl se nachází právě v 86. patře, nebo fakt, že od roku 1986 je budova patřící společnosti W&H Properties zapsána seznamu národních kulturních památek, je otázkou. Dá se však tušit, že to na škodu rozhodně nebylo.