Menu Zavřít

Inflace podle analytiků brzy opět vzroste

10. 5. 2017
Autor: Michael Tomeš, archiv mf

Dnešní údaje o poklesu meziroční inflace jsou jen dočasným výkyvem. V dalších měsících by podle analytiků měla inflace opět růst. Dnešní data podle nich nemění pohled na další vývoj měnové politiky České národní banky. Ekonomové tak většinou očekávají začátek zvyšování sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily.

„Větší než námi očekávaný pokles inflace v dubnu nemění náš názor na vývoj úrokových sazeb ČNB, který jsme si udělali po jejím zasedání na začátku května. Snížení inflace vidíme jako dočasné, ovlivněné přechodnými vlivy. Nadále předpokládáme, že ČNB přistoupí k prvnímu navýšení úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Inflace poroste i kvůli silné poptávce

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se navzdory dubnovému zpomalení spotřebitelských cen nejeví příliš pravděpodobně, že by inflace v nadcházejících měsících dále zpomalovala. „Domácí poptávka totiž zůstává silná, což včera potvrdil růst maloobchodních tržeb a dnes zveřejněný pokles nezaměstnanosti,“ zdůraznil.

Rovněž podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zůstává navzdory dubnovému zpomalení výhled na další vývoj inflace stabilní. „Inflace by se tak měla v dalších měsících opět dostat výrazněji nad cíl ČNB, což společně se začínajícím přehříváním ekonomiky bude vyžadovat další zpřísnění měnové politiky. Zahájení cyklu zvyšování sazeb tak nastane již v letošním roce a dnešní mírně slabší inflace na tomto výhledu nic nemění,“ upozornil.


Přečtěte si také:

Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB

2001. Definitivní konec. Demontáží označení centrály bývalé Investiční a poštovní banky v Praze byly 14. února zahájeny přípravy na označování pracovišť ČSOB novou grafikou. Začaly se tak naplňovat požadavky zákona, protože IPB již neměla opravnění působit jako banka. Pád „lva ve světě financí“, jak se přezdívalo někdejší IPB, tvrdě poznamenal ekonomiku. Banka se z nucené správy v červnu 2000 dostala do rukou ČSOB téměř zdarma, navíc se státními zárukami na krytí nekvalitních úvěrů do výše 180 miliard. Převzetí provázela řada sporů, některé trvají dodnes. Exministr financí Miroslav Kalousek odhadl náklady na pád IPB na 155 miliard korun. IPB byla v devadesátých letech největším financiérem  podniků, její role přispěla k výrazné změně charakteru a vlastnictví podnikání v Česku, skrze její peníze proběhla řada privatizací. Mnohé firmy skončily přímo ve vlastnictví IPB, která většinu převedla na Kajmanské ostrovy – například sklárny a porcelánky, Setuza, Tchecomalt Group... Stát nakonec prohrál i arbitráž s japonským spolumajitelem IPB Nomurou a zaplatil jí 3,65 miliardy korun.


Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že po zbytek letošního roku se bude inflace pohybovat i nadále v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle.

Podle ekonoma společnosti Roklen Michala Šoltése pak dubnová inflace zakládá k nejistotě ohledně dalšího průběhu a směřování měnové politiky, přičemž roste pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. „Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň,“ odhadl.

bitcoin_skoleni

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová uvedla, že po dnešních datech je pravděpodobnost srpnového zvýšení sazeb nižší. „Nicméně kurz koruny je zatím příliš slabý na to, aby ve druhé polovině roku začal ceny výrazněji brzdit. Pokud se kurz bude i v příštích týdnech pohybovat v dosavadním intervalu, první zvýšení sazeb po téměř deseti letech by mohlo přijít v listopadu,“ upřesnila.

Dále si přečtěte:

ČNB v březnu intervenovala za rekordních 520 miliard korun


  • Našli jste v článku chybu?