Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Většina analytiků čekala pokles meziroční inflace na 2,3 procenta.
„Míra inflace v dubnu zaostala za očekáváním jak trhu, tak České národní banky. Koruna bezprostředně reagovala oslabením. Slabší než očekávaná inflace totiž signalizuje, že ČNB nebude tolik pospíchat se zvyšováním úrokových sazeb. To by přitom korunu zatraktivnilo v očích investorů,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Přečtěte si také o rozšířeném iracionálním vnímání inflace:
V zajetí představ: ceny rostou v myslích lidí výrazně rychleji než ve skutečnosti
Meziroční inflace se i v dubnu udržela na dvouprocentním inflačním cíli České národní banky. Centrální banka na počátku dubna ukončila devizové intervence, které zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 Kč/EUR.
Zpomalení meziroční inflace bylo podle ČSÚ ovlivněno zejména cenami alkoholických nápojů, které po březnovém růstu o 1,7 procenta v dubnu klesly o 4,1 procenta. Zároveň se zmírnil růst cen potravin a pohonných hmot.
V případě meziměsíčního vývoje cen se kompenzoval nárůst cen oděvů a obuvi snížením cen potravin, alkoholických nápojů a tabáku. V případě potravin ve srovnání s březnem klesly hlavně ceny ovoce o 3,2 procenta a ceny zeleniny o 1,4 procenta.
Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce března a ceny služeb vzrostly o 0,2 procenta.
Dále čtěte: