Menu Zavřít

Inflace v říjnu zpomalila růst na 2,2 procenta. Zdražovalo bydlení a alkohol

9. 11. 2018
Autor: Tomáš Novák/Euro

Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,2 procenta z 2,3 procenta v září. Zdražovalo zejména bydlení, pohonné hmoty nebo alkohol. Zlevnily naopak některé potraviny. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta. Podle analytiků může zpomalení inflace vyvolat pauzu ve zvyšování sazeb České národní banky (ČNB).

„Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly nadále největší vliv ceny bydlení,“ uvedli statistici. Nájemné ve srovnání s loňským říjnem zdražilo o 3,4 procenta, vodné o 1,8 procenta, stočné o 1,3 procenta, elektřina o 5,6 procenta a tuhá paliva byla dražší o 2,7 procenta.

Ceny pohonných hmot byly meziročně vyšší o 12,2 procenta. Lidé více platili rovněž za lihoviny, víno, pivo a tabákové výrobky. Dražší než loni bylo ale také pojištění, finanční služby nebo služby osobní péče.

Růst spotřebitelských cen naopak brzdily potraviny. Polotučné trvanlivé mléko zlevnilo o 4,2 procenta, vejce o půl procenta a ovoce o 4,1 procenta. Některé další výrobky sice zdražily, ale růst cen byl v jejich případě pomalejší než v září. Týká se to například jogurtů nebo zeleniny.

Cz Inflation Rate

Zdroj: IEconomics.com

Za oděvy se v říjnu platilo o 2,4 procenta méně než v loňském roce, obuv byla levnější o 0,9 procenta. „Pokles cen pokračoval, i když mírnějším tempem, též v oddíle pošty a telekomunikace především vlivem nižších cen telefonních a faxových služeb o 0,7 procenta,“ uvedl ČSÚ. Ceny zemního plynu se snížily o 0,8 procenta.

Na meziměsíční růst spotřebitelských cen měly vliv například sezónní ceny oděvů a obuvi. „Z potravin pak vzrostly především ceny zeleniny, nejvíce u brambor. Také pokračoval růst cen pohonných hmot, kdy ceny benzinu Natural 95 a nafty se dostaly přibližně na stejnou úroveň jako v prosinci 2014,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Proti září naopak v říjnu zlevnily například dovolené s komplexními službami, a to o 0,7 procenta. Polotučné trvanlivé mléko zlevnilo o 3,3 procenta a ovoce o 5,5 procenta.

Analytici: Pokles inflace může pozastavit růst sazeb ČNB

„Říjen završil celý půlrok s inflací nad cílem ČNB ve výši dvou procent. Avšak říjen byl zároveň druhým měsícem v řadě, kdy meziroční růst cen skončil pod očekáváním trhu,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Za skutečností přitom podle něj zaostal i odhad ČNB 2,4 procenta z její listopadové prognózy.

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel předpokládá, že rozdíl mezi realitou a prognózou ČNB se ještě rozšíří po zveřejnění listopadové inflace. „I to je jeden z argumentů, proč se domníváme, že si ČNB dá v prosinci pauzu se zvyšováním úrokových sazeb,“ podotkl. Z pohledu ČNB říjnová data nahrávají scénáři, v němž si centrální banka po sérii čtyř zvýšení úroků v řadě může na příštím zasedání vybrat pomyslnou pauzu a nechat své úroky beze změny, tedy repo sazbu na úrovni 1,75 procenta,“ souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč.

bitcoin_skoleni

Inflační tlaky budou postupně sílit nejen kvůli rychlejšímu růstu mezd, ale i vlivem zvyšování cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. K tomu se podle něj zároveň bude přidávat rychlejší růst cen potravin kvůli horší sklizni v letošním roce. Uvedené efekty patrně povedou k tomu, že inflace se v první polovině příštího roku dostane ke tříprocentní hranici. Za celý příští rok očekává průměrnou inflaci 2,6 procenta, což je hodnota, kterou pro rok 2019 předpokládá ve své nejnovější prognóze i ČNB.

Dále čtěte:

Social Watch: Největšími problémy Česka jsou nedostupné bydlení a růst exekucí

Konec lichvy? Ještě ne. Některé firmy se naučily zákon o spotřebitelském úvěru obcházet

50 tisíc migrantů. Hypotéku letos refinancuje rekordní počet Čechů

  • Našli jste v článku chybu?