Spotřebitelské ceny v Turecku se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšily o 17,9 procenta. To je nejvyšší růst od konce roku 2003. Vyplývá to z údajů tureckého statistického úřadu. Údaje podle analytiků upozorňují na nestabilní výhled vývoje cen v době propadu kurzu domácí měny.
Ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 2,3 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru růst cen o 2,23 procenta.
Turecká lira od počátku letošního roku klesla o 40 procent. Důvodem je diplomatický spor se Spojenými státy a obavy investorů, že prezident Recep Tayyip Erdogan chce převzít kontrolu nad měnovou politikou v zemi. Propad liry zvýšil ceny prakticky všeho, od potravin po pohonné hmoty.
Pro investory je nyní hlavní otázka, zda centrální banka na příštím zasedání měnového výboru, které se uskuteční 13. září, zvýší úrokové sazby. Na posledním zasedání v červenci banka proti očekávání úroky nezměnila, což poslalo liru prudce dolů.
Erdogan, který se sám označuje za nepřítele úrokových sazeb, chce nižší náklady na úvěry, aby udržel ekonomický růst podporovaný hlavně úvěry. Investoři, kteří se obávají, že zemi čeká tvrdé přistání, chtějí vidět rázné zvýšení úroků.
Turecký půlměsíc a tma. Kořenem trablů Ankary je neudržitelné „makro“
Přečtěte si také: