O rodinném rozpočtu rozhoduje společně 67 % manželských párů v českých domácnostech. Z průzkumu společnosti ING Bank ČR dále vyplynulo, že se čtvrtina sezdaných párů stará o finance odděleně, a jen 8 % respondentů uvedlo, že finanční rozhodnutí nechávají na partnerovi.
Foto: Profimedia.cz
Zajímavostí je, že podíl na společném řešení rodinných financí přiznává 74 procent mužů, zatím co do stejného procesu se cítí zahrnuto jen 61 % žen. Naopak 31 procent žen uvedlo, že spravují rodinný rozpočet samostatně. Napříč věkovými skupinami se situace výrazně nemění a o rodinný rozpočet pečují společně ve stejném poměru mladší i starší páry.
„Je pozitivní, že v téměř 70 procentech rodin rozhodují o penězích oba partneři společně. V takovém případě se dá předpokládat, že o rodinných financích zdravě diskutují a hledají ta nejlepší řešení i v oblasti spoření a vytváření rezerv,“ komentuje Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank ČR, a doplňuje: „Právě finanční rezerva by měla být nedílnou součástí každého rodinného rozpočtu a zodpovědná rodina by měla zvážit to, kde bude mít tyto peníze uloženy tak, aby neztrácely ze své hodnoty. Spolehlivou variantou jsou například spořicí účty, jakým je i ING Konto, kde se peníze zhodnocují stabilní úrokovou sazbou 1,75 % p.a. Tím, že své finance svěříte do rukou odborníků na spoření se nejen pravidelně úročí, ale jsou v bezpečí, a přitom jednoduše a kdykoliv dostupné.“
U párů žijících na hromádce se tato situace obrací. Jen 30 % nesezdaných partnerů o svých financích rozhoduje společně a naopak, téměř polovina (47 %) řeší otázky peněz samostatně. Finance u nejmladší skupiny svobodných respondentů ve věku od 18 do 25 let spravují v bezmála polovině případů (45 %) jejich rodiče. Čtvrtina dotazovaných z této věkové skupiny řeší rozpočet společně s partnerem a 26 % si řídí své finance samo.
Omnibusový průzkum společnosti ING Bank byl realizován v průběhu listopadu 2011 společností Ipsos Tambor. Dotazování se zúčastnilo 524 respondentů ve věku 18–65 let.