Startup Igluu vychází z úspěchů podobných platforem v Kanadě a USA, kde jeho spoluzakladatel Martin Mucha dlouhé roky sbíral zkušenosti. Podílel se tam na rozvoji významného realitního ekosystému s desetitisíci zapojenými makléři a své zkušenosti chce nyní zúročit i v českém, potažmo evropském prostředí. Tak vzniklo Igluu, které je společným projektem ČSOB a amerického investora a klade si za cíl modernizovat a digitalizovat realitní trh.
Platforma má zjednodušit a zefektivnit veškeré procesy, což realitním kancelářím umožní přesun od transakčního přístupu k orientaci na zákazníka. Zkrátka ale nepřijdou ani jednotliví vlastníci a zájemci o koupi nebo pronájem. Igluu myslí i na služby primárně pro ně a již nyní je začíná realizovat. Využívá k tomu mimo jiné i umělou inteligenci.
Místo rutiny více času na klienta
V digitálním systému Igluu budou mít realitní kanceláře k dispozici spoustu funkcí pro zjednodušení své agendy. Jedná se například o využití digitálního podpisu Bank ID nebo snadnější komunikaci s napojeným katastrem nemovitostí a různými finančními institucemi. Makléři tak stráví méně času rutinními činnostmi a budou mít větší prostor věnovat se péči o zákazníka. Velkou novinkou je rovněž integrace služby Fincheck, jež jako první v Česku poskytuje veřejnosti přístup k údajům o finančním zdraví a hodnotí jej napříč celým trhem.
„Jedná se pro nás o unikátní spolupráci s partnery, kteří chápou význam finanční gramotnosti podobně jako my a cítí důležitost tohoto tématu. Společně budeme nabízet hned několik atraktivních produktů, které přináší inovaci do finanční sféry v online prostředí a uživatelům pomáhají získat přehled o vlastních financích,“ komentuje spolupráci Romana Knyblová, projektová manažerka CRIF portálu Kolikmam.cz, jenž Fincheck provozuje.
Propojení trhu a vzájemné sdílení
Pokud jde o novinky, které Igluu přináší, je nutné zmínit i MLS systém (Multiple Listing Service). Ten funguje ve spolupráci s Asociací realitních kanceláří a měl by odstartovat éru užší spolupráce mezi realitními profesionály, kteří tak mohou navzájem sdílet nabídky kolegů a rozšiřovat své pole působnosti: „Tato inovace přináší konkrétní výhody pro makléře, kteří nyní mohou efektivněji spolupracovat s kolegy i z jiných realitních kanceláří, což v konečném důsledku jen zvyšuje šance na úspěch pro všechny zúčastněné strany,“ vysvětluje Mucha.
S tím souhlasí i Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR. Sám oceňuje především vysokou úroveň platformy, kterou by podle něj bez zahraničních investorů nebylo možné realizovat: „Digitální nástroje a inovace tvoří jednu ze strategických oblastí zájmu asociace, jíž se věnujeme již od roku 2018. Řešení Igluu nám umožní významně inovovat podobu a rozsah spolupráce a komunikace mezi našimi členy. Tak pokročilé řešení by s ohledem na velikost českého trhu nikdy nevzniklo.“
Najde ideální nemovitost, nájemce i makléře
Prostřednictvím komplexní správy nemovitostí se mohou na různá vylepšení těšit i majitelé a potenciální kupci či nájemci. Vlastníci si snadno a rychle ověří spolehlivost nájemce díky zmiňované službě Fincheck. Na novou úroveň se ale má posunout i vyhledávání vysněných bytů a domů, a to hlavně pomocí nejmodernějších digitálních nástrojů.
„Pro kupující přináší platforma moderní způsoby vyhledávání nemovitostí s podporou umělé inteligence. Ta s sebou nese úplně nové možnosti, o kterých jsme si před nedávnem mohli nechat jen zdát,“ tvrdí Boris Musatov, technologický ředitel Igluu. Druhým dechem dodává, že díky dané funkci mohou uživatelé nahrát například foto koupelny nebo kuchyně, kterou stylově hledají, a systém automaticky najde odpovídající inzeráty. Hlídací pes zase umožní sledování nabídek podle specifických kritérií, přičemž kupující mají možnost hledat nový domov samostatně, nebo ve spolupráci s realitním makléřem, jehož si snadno vyberou přímo na platformě.
Z Česka do celé Evropy?
Přestože Igluu vzniklo teprve před dvěma lety a až nyní se představuje veřejnosti, už se mu podařilo spojit se s významnými realitními kancelářemi, jako je Century 21 nebo Evropa. A dalším úspěchem je cena Exportní hrdina v rámci Ocenění českých exportérů 2023, kterou platforma získala za inovace a šíření dobrého jména České republiky v oblasti zahraničního obchodu. Není tedy divu, že tuzemský trh je pro Igluu pouze první metou, po jejímž zdolání má ambice expandovat dále do Evropy.
„Pro nás je Česká republika naše výkladní skříň, ve které nastavujeme nové evropské standardy a aktivně posouváme realitní trh směrem k digitální transformaci. Chceme být hybnou silou inovací, které přinášejí skutečnou hodnotu a ulehčení procesů našim uživatelům,“ uzavírá Mucha.