Penzijní fondy
PRAHA (tos) - Okouzlení českého ministerstva financí reformami prováděnými jeho slovenským protějškem zřejmě nemá konce. Po procesním auditu se úředníci rozhodli napodobit slovenskou reformu třetího důchodového pilíře - dobrovolných penzijních fondů. Na Slovensku stejně jako doposud v České republice byl do loňska u důchodových fondů propojený majetek správce (asset managera) a klientů. Penzijní reforma ale tento třetí pilíř zmodernizovala a majetek správce a klienta od sebe oddělila. Podobný krok se nyní chystá v ČR.
Dosavadní systém klientům žádné výhody nepřináší, přestože se na první pohled zdá být pro ně výhodný - střadatelé mají garantováno, že jejich majetek bude každoročně zhodnocen o kladný výnos. Obava z propadu však způsobila, že fondy investují velmi konzervativně, aby takové riziko vyloučily. V praxi je proto dosavadní systém výhodný jenom pro fondy - ze spravovaného majetku mohou pro svou spotřebu používat více peněz než při oddělení majetku. Není divu, že penzijní fondy se v Česku prodávaly za mnohonásobně vyšší ceny než obdobně velké majetky spravované ve fondech podílových.
Ministerstvo financí chce současnou podobu systému, který kvůli přílišné konzervativnosti neláká mladé střadatele, modernizovat a garance zrušit. „Všichni členové asociace jsou v současnosti pro oddělení klientského a správcovského majetku, chtějí nabízet více investičních profilů a vědí, které by oslovily nové cílové skupiny. Věří, že toto je jediná cesta,“ řekl týdeníku EURO Jiří Rusnok, prezident Asociace penzijních fondů a šéf penzijního fondu ING. „Před půl rokem byla pro oddělení majetku zhruba polovina členů, nyní jsou již pro všichni,“ potvrdil Petr Beneš z penzijního fondu ČSOB Stabilita.
Náměstek ministra financí Tomáš Prouza doufá, že zákon, kterým by se nová právní úprava penzijních fondů zavedla, se podaří napsat a schválit ještě letos, aby mohla reforma penzijních fondů začít částečně již od roku 2006. „V první etapě chceme zvýšit možnost zaměstnavatelů přispívat do fondů, ve druhé pak oddělit majetek, což je v souladu s naší snahou narovnávat podmínky podnikání v různých odvětvích finančního trhu,“ řekl Prouza. „Reálně lze oddělit majetek nejdříve od ledna 2007. Domnívám se, že penzijní fondy nebudou mít v legislativním procesu takovou prioritu, aby se to stihlo dříve,“ míní Petr Beneš. „Protože před rozdělením je nutný detailní audit, nelze změnu prakticky provést jindy než na počátku roku,“ dodal.
Modely Asociace penzijních fondů počítají s tím, že by si správce za obhospodařování fondu mohl účtovat maximálně dvě procenta z objemu majetku.