České předsednictví dojednalo kompromisní dohodu mezi členskými státy a Evropským parlamentem o pravidlech na trhu s elektronickými komunikacemi.
Autor: Martin Siebert
Telekomunikační balíček předložila Evropská komise v listopadu 2007, kdy chtěla vytvořit evropského telekomunikačního regulátora, který by spadal přímo pod ní. Narazila však na odpor členských států, ale i Evropského parlamentu. O telekomunikačním balíčku se vyjednávalo od ledna mezi členskými státy, Komisí a Parlamentem.
Přijmutí balíčku bránily především spory týkající se internetového pirátství, respektive práv občanů na přístup k internetu. Například Francie, jejíž parlament právě projednává vlastní zákon o pirátství, zastávala v boji proti pirátům tvrdší postoj. Chtěla v textu pouze jednoduchý odkaz na respektování základních svobod. Avšak Parlament tvrdě prosazoval právo na regulérní soud pro piráty. Českému předsednictví se podařilo dohodnout kompromis.
Podle kompromisního textu bude umožněno státům odstřihnout pirátům přístup na internet, ale zároveň musí respektovat „právo na posudek nezávislým, nezaujatým a právně ustanoveným soudním dvorem, který bude respektovat řádný právní proces“.
Dohoda dále zajišťuje vytvoření podmínek pro investice do sítí nové generace a do rozvoje nejmodernějších služeb, posílení práv spotřebitelů, ale i vznik nového úřadu Evropských regulátorů elektronických komunikací (BEREC). V něm mají být zastoupeni představitelé národních regulačních úřadů, kteří budou vydávat doporučení k fungování trhu.
Podle Jany Reinišové, zástupkyně stálé představitelky ČR při EU, která vedla jednání za členské státy, „nová pravidla posílí konkurenci na trzích, zajistí podmínky pro rozvoj tohoto dynamického odvětví a poskytnou občanům přístup k spolehlivějším a bezpečnějším službám“.
Na zasedání Coreperu I (výbor stálých zástupců) členské státy potvrdily dojednaný kompromis. Text má být schválen Evropským parlamentem na zasedání 6. května. Formálně schválen členskými státy má být na jedné z ministerských Rad.