Celosvětové investice do čisté energie v první polovině letošního roku meziročně klesly o 14 procent na 117,6 miliardy dolarů (2,7 bilionu korun), což je nejnižší hodnota nejméně od roku 2013. Objem investic klesl na všech třech hlavních trzích, tedy v USA, v Evropě i Číně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Pokles byl zvláště patrný v Číně, kde se investice snížily o 39 procent na 28,8 miliardy dolarů. Země totiž omezuje subvence na projekty solárních a větrných elektráren. Pokles výdajů tak upozorňuje na to, jak velký vliv má Čína na globálním trhu s obnovitelnou energií. Navzdory vysokému propadu však její výdaje na čistou energii zůstávají nejvyšší na světě.
V Japonsku a v Indii se ale výdaje zvýšily. Celkové investice v Evropě sice o čtyři procenta klesly, ve Španělsku a ve Švédsku se ale zotavily a v obou zemích vzrostly o více než 200 procent. V USA se investice o šest procent snížily.
Dobrou zprávou podle průzkumu je, že ve druhé polovině roku by měly investice oživit. Přispět má k tomu aukce na solární elektřinu v Číně a některé velké projekty větrných elektráren na moři.
Údaje zahrnují větrné a solární farmy, projekty pro uchování energie a firemní investice do obnovitelné energie. Nezahrnují velké projekty vodních elektráren.
Skotská firma chce změnit současnou energetickou síť:
Dále čtěte:
Energetická laboratoř v praxi: sever Německa chce být do roku 2035 bez emisí
Recyklace Krušných hor. Němci mají miliony i pro české firmy
Němci se přejedli turbín. Nespokojení občané téměř zastavili výstavbu větrníků
Větší výkon na menší ploše: Němci kombinují soláry se zemědělstvím
Merkelová otevřela nový park na Baltu. Němci už se bez větru neobejdou