Česká investiční skupina Accolade koupila za jednu miliardu korun dvě nové výrobní haly v industriálních zónách na Plzeňsku a Tachovsku, a to i s jejich nadnárodními nájemci. Celková plocha hal je 48 tisíc metrů čtverečních.
Z toho necelou třetinu zaujímá rozsáhlý průmyslový objekt v Panattoni Parku Stříbro u dálnice D5 v Ostrově u Stříbra, v němž působí firma Assa Abloy, švédský výrobce automatických vstupních dveří a vrat. Druhou halu s plochou 14 tisíc metrů čtverečních v Přešticích si pronajala lucemburská firma IAC, výrobce nových materiálů pro interiéry automobilů. V obou případech jde o největší nájemce obou průmyslových parků.
„Společně s koupí budov jsme získali také dlouhodobé a kvalitní nájemce. V parku Stříbro je podepsaná smlouva na sedm let a v Přešticích na 15 let. V obou případech jde o společnosti vyrábějící produkty s vyšší přidanou hodnotou, což se projevuje i v nabídce lépe placené práce,“ řekl předseda představenstva Accolade Milan Kratina.
Haly postavila nadnárodní developerská firma Panattoni Europe, od níž je Accolade odkoupil. Tento model využily obě společnosti v plzeňském regionu už několikrát. „V současné době má Accolade v obou parcích k dispozici nájemní budovy o ploše přes 125 tisíc metrů čtverečních v celkové hodnotě přes 2,7 miliardy korun,“ řekl mediální zástupce Accolade Jakub Splavec.
Cena za úspěch: pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy
Nadnárodní výrobce dveřních systémů a spotřebního zboží Assa Abloy má po světě 47 tisíc zaměstnanců. V Ostrově zaměstnává stovky lidí v high-tech robotizované a automatizované výrobě. International Automotive Components (IAC) má po světě 22 tisíc lidí. Třetí závod v Přešticích, kde má i vývojovou základnu, otevřela firma loni v březnu. Tehdy uvedla, že ke 1300 kvalifikovaných pracovníků přijme 800 nových.
Podle člena představenstva Zdeňka Šoustala je pro Accolade důležitá diverzifikace nájemců, jimiž jsou firmy zaměřené na automobilovou výrobu, elektroprůmysl a strojírenství, které mají různé ekonomické cykly. Podle Pavla Sovičky, šéfa Panattoni pro Českou republiku, jsou obě budovy šetrné k životnímu prostředí i k zaměstnancům. „Mají například speciální vzduchotechniku, zasakování dešťové vody a úrodnou část půdy jsme před výstavbou přesunuli na pole okolních zemědělců,“ uvedl.
Čtěte také: