VELCÍ SOUKROMÍ INVESTOŘI ČÍM DÁL, TÍM VÍCE PREFERUJÍ DIVERZIFIKOVANÝ PŘÍSTUP K ROZDĚLOVÁNÍ SVÝCH AKTIV A SOUSTŘEĎUJÍ SE NA ZÍSKÁVÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH INVESTIČNÍCH PRODUKTŮ.
VELCÍ SOUKROMÍ INVESTOŘI ČÍM DÁL, TÍM VÍCE PREFERUJÍ DIVERZIFIKOVANÝ PŘÍSTUP K ROZDĚLOVÁNÍ SVÝCH AKTIV A SOUSTŘEĎUJÍ SE NA ZÍSKÁVÁNÍ TĚCH NEJLEPŠÍCH INVESTIČNÍCH PRODUKTŮ.
Ze zprávy o světovém bohatství - 2003 World Wealth Report - pravidelně vydávané společnostmi Cap Gemini Ernst & Young aMerrill Lynch vyplývá, že investoři se snaží vyhýbat rizikovým investičním instrumentům. Zpráva sleduje investiční strategii fyzických osob s finančním majetkem ve výši alespoň 1 mil. dolarů, mimo nemovitostí určených k trvalému bydlení. Zpráva konstatuje, že v roce 2002 tyto investoři rozdělili svá aktiva přibližně takto:
* 30 % pevný výnos (cenné papíry s fixním výnosem),
* 25 % hotovost/vklady,
* 20 % akcie,
* 15 % nemovitosti,
* 10% alternativní investice.
„Průměrné investiční portfolio v roce 2002 odráželo potřebu dobře promyšlené strategie rozdělování aktiv s jasně stanovenými investičními cíli, s důrazem na lepší dostupnost produktů, a to zejména s důrazem na nejlepší produkty v dané kategorii,“ konstatuje se ve zprávě. Zároveň investoři preferují takové instrumenty, kde se na riziku podílejí s prodejcem - finanční institucí. Takový přístup se nazývá přístupem „spolupráce a rady“ a představuje názorový posun v porovnání se samostatně řízeným přístupem k investicím, který byl obvyklý na počátku 90. let. Stejně tak investoři požadují, aby na jednom místě získali informace a přístup k instrumentům různých finančních domů. Je patrné, že velcí soukromí investoři jsou více obezřetní jak stran výběru, tak spravování investic, ochota k rizikovým krokům je spíše nižší. Ve zprávě se též uvádí, že osoby s investicemi ve výši přes 30 mil. dolarů obvykle mívají vyšší procentní zastoupení alternativních investic.