Menu Zavřít

Investujeme hlavně do ekologizace

4. 3. 2019
Autor: Euro.cz

V dnešní době není dobré být závislý na jednom druhu paliva, říká Josef Novák, generální ředitel Veolie Energie

Další miliardu korun investovala skupina Veolia Energie ČR v loňském roce do ekologizace a modernizace provozů.

Výroba energií patří mezi průmyslové obory, které mají dopad na životní prostředí.

Její vliv je však rok od roku menší díky masivním investicím. Jaké projekty v loňském roce dokončil jeden z největších dodavatelů tepla, přiblížil Josef Novák, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR.

* Co je pro vás investiční prioritou?

Stěžejní je pro nás modernizace a ekologizace zdrojů, tedy zařízení, která vyrábějí teplo a elektřinu, případně chlad. Tyto investice v loňském roce převýšily 600 milionů korun. Dokončili jsme kompletní ekologizaci naší Teplárny Karviná a pokračujeme v ekologizaci Elektrárny Třebovice v Ostravě a Teplárny Olomouc. Postarat se ale musíme také o to, abychom teplo spolehlivě a efektivně dodali domácnostem, školám, firmám a všem dalším odběratelům. Do sítí centrálního zásobování teplem jsme proto investovali dalších téměř 600 milionů korun.

* Jaký je přínos těchto aktivit?

Investice přinesly významný pokrok v obnově i rozvoji našich technologických zařízení. Zvýšili jsme kvalitu služeb, efektivitu výroby, spolehlivost i bezpečnost dodávek a zároveň jsme snížili dopady výroby energií na životní prostředí. V tomto směru je naším hlavním cílem s předstihem omezit produkci emisí oxidů dusíku, oxidů síry a tuhých prachových částic na úroveň požadovanou směrnicí o průmyslových emisích, ale také přispět ke zlepšení ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku i v dalších regionech.

* Jak konkrétně investice pomáhají na Ostravsku?

Díky investicím do ekologizace Teplárny Karviná se snížily emise o stovky tun ročně, množství oxidů síry vypouštěných do ovzduší o zhruba tři čtvrtiny a množství oxidů dusíku a prachu o zhruba polovinu ve srovnání s průměrnými hodnotami z let 2008 až 2010. Ekologizace Elektrárny Třebovice v Ostravě, která se dokončuje, přinese další velmi výrazné snížení emisí.

* Projekt ekologizace Teplárny Karviná získal významné ocenění. Co to pro firmu znamená?

Odborná komise Teplárenského sdružení České republiky ocenila ekologizaci Teplárny Karviná jako nejlepší projekt roku 2017 v kategorii snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší. Jsme rádi, že se o těchto projektech mluví, často jsou totiž vnímány jako samozřejmost, v podstatě povinnost firem, a zapomíná se, jak jsou finančně a technologicky náročné.

* Platí stále, že centrální zásobování teplem je ekologičtější než lokální topeniště?

Ano, jistě. Lokální topeniště mají podobně jako doprava značný vliv na kvalitu ovzduší. Podle posledních ročních statistik Českého hydrometeorologického ústavu má lokální vytápění domácností v ČR dokonce 57procentní podíl na celkových emisích prachu v ovzduší (PM10), zatímco výroba tepla a veřejná energetika představuje jen 3,8 procenta.

* V loňském roce proběhla rekonstrukce sítí centrálního zásobování teplem v Ostravě či Přerově. Jak těžké je skloubit tyto projekty s dopravou a životem místních obyvatel?

Vždy se snažíme pracovat co nejohleduplněji. Například v Přerově provádíme přechod rozvodů centrálního zásobování teplem z páry na horkou vodu postupně, po etapách. V Ostravě jsme loni v létě měnili horkovodní potrubní systém, kterým dodáváme teplo z Elektrárny Třebovice do hustě obydlené Poruby. Jedna z největších generálních oprav rozvodů a zároveň investic posledních let probíhala na frekventované Hlavní třídě. Udělali jsme však taková opatření, aby byla obyvatelům a dalším objektům přerušena dodávka teplé vody jen krátkodobě, v řádu hodin. Opravy probíhaly pouze v pracovních dnech, abychom co nejméně narušili život ve městě, a práce jsme koordinovali s městským obvodem. Lidé většinou chápou, že starší potrubí se musí vyměnit, aby zase dobře sloužilo další desítky let.

* Blíží se omezení skládkování a stále častěji se mluví o energetickém využití komunálního odpadu. Co může skupina Veolia Energie v tomto ohledu nabídnout?

Už nyní připravujeme některé své zdroje na budoucí využití odpadů ve formě TAP, což jsou tříděné a dále nerecyklovatelné odpady zpracované do podoby tuhého alternativního paliva. V teplárnách v Přerově a Karviné připravujeme vybudování multipalivových kotlů, které umějí v různých poměrech spalovat biomasu, TAP a uhlí. Tyto projekty mimo jiné přinesou další výrazné snížení emisí.

* Jaké jsou ohlasy na tyto projekty?

V našem případě se jedná v porovnání s klasickým zařízením spalujícím nezpracovaný komunální odpad o modernější a ekonomičtější variantu, která je podle našich zkušeností např. z Německa pro obyvatelstvo nákladově příznivější. Samozřejmě předpokládáme, že celá společnost bude pracovat na tom, aby odpadů vznikalo co nejméně, recyklovaly se a energeticky využily. Prosté skládkování netříděných odpadů je plýtváním cennou surovinou. Města a obce si svoji odpovědnost uvědomují a s některými městy už spolupracujeme na budoucím řešení.

* Jak se stanovujete mix paliv, která budou vaše zdroje využívat?

V dnešní době není dobré být závislý jen na jednom druhu paliva. Pro bezpečnost dodávek a ekonomiku provozu je důležité mít vhodně nastavený mix paliv. Naše investice plánujeme s ohledem na všechny okolní vlivy, ceny a dostupnost paliv na trzích i nové trendy. Prioritou je dodávat teplo spolehlivě, za přiměřenou cenu a s řadou výhod oproti jiným možnostem vytápění.

* Lze k vytápění využívat i netradiční zdroje tepla?

Samozřejmě. Příkladem je rezidenční objekt V-Tower v Praze, kde Veolia přišla se světově unikátním řešením tepelného čerpadla s využitím nízkopotenciálního tepla vody ve vodovodním řadu. Propojením vodního a energetického hospodářství získala vysoce stabilní tepelný zdroj. Jedná se o obnovitelný zdroj s minimálními provozními náklady, který pokryje základní potřeby budovy na vytápění a přípravu teplé vody, a to po celý rok. Technologie je využita i pro dodávky chladu. I díky těmto technologiím získal projekt V-Tower řadu prestižních ocenění. Při řešení druhé fáze výstavby se chystá další netradiční řešení, a to využívání tepla tentokrát z kanalizační soustavy opět s použitím tepelného čerpadla. Propojením energetického a vodárenského

know-how je projekt V-Tower názorným příkladem možných synergií v rámci skupiny Veolia a současně dobrou ukázkou, kam chce směřovat v budoucnu. Využívat inovativních synergických řešení, která jsou chytrá, ekologická a ekonomicky

výhodná.

Do modernizace a ekologizace zařízení, která vyrábí teplo, elektřinu, případně chlad jsme v loňském roce investovali přes 600 milionů korun. Ing. Josef Novák

* Místopředseda představenstva a generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR, a. s. * Absolvent ČVUT, Fakulta strojní, obor tepelné a jaderné stroje a zařízení. * Ve společnosti pracuje od roku 1996. Za dobu svého působení zastával několik manažerských pozic a od roku 2015 je generálním ředitelem společnosti.

Veolia v Česku

Veolia Energie ČR je součástí skupiny Veolia v České republice i ve světě. V celosvětovém měřítku zaujímá Veolia s téměř 170 tisíci zaměstnanci na pěti kontinentech vedoucí postavení v oblasti udržitelného rozvoje měst i průmyslu. V České republice je předním poskytovatelem vodohospodářských, energetických a odpadových služeb a patří mezi dvacítku největších firem v české ekonomice. Společnost Veolia Energie ČR zajišťuje dodávky tepla, elektrické energie, chladu, dusíku či stlačeného vzduchu. Společnost zásobuje celkem 877 700 obyvatel ve 327 486 domácnostech. Mezi hlavní zákazníky patří obce a města, průmysloví klienti, školství, zdravotnictví, úřady apod. Veolia Energie ČR dlouhodobě investuje do ekologizací svých provozů a neustále tak snižuje emise TZL (prachu) a oxidů síry a dusíku. Díky kogenerační a trigenerační výrobě dosahuje vysoké účinnosti využití energie v palivu. Napojením zákazníků na soustavu centrálního zásobování teplem šetří životní prostředí, přispívá k omezení spotřeby primárních paliv a tím k poklesu emisí CO2. Od roku 2000 investovala Veolia Energie ČR do modernizace a ekologizace provozů a rozvodů 17 miliard korun.

FIN25

O autorovi| Václav Herz herz@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?