Menu Zavřít

Investujte do automobilek

16. 2. 2015
Autor: Euro.cz

Atraktivní jsou stále firmy, které vyplácejí vyšší dividendy, nebo ty, které podnikají v realitním sektoru

S tím, jak se úrokové sazby setrvale posouvají směrem dolů, dochází i k pozvolnému myšlenkovému posunu v českých domácnostech. Češi mají z různých historických příčin zafixovanou silnou averzi k riziku, nicméně poslední vývoj ukazuje, že se možná dočkáme změny v jejich pohledu na investice. Tento trend potvrzují statistiky Asociace pro kapitálový trh České republiky, ze kterých vyplývá, že ke konci třetího čtvrtletí loňského roku měli Češi v podílových fondech zainvestováno rekordních 316 miliard korun. To je o miliardu více než v předkrizovém roce 2007.

V souvislosti s finančními trhy se nyní řeší zejména slabý růst globální ekonomiky. Oživení v Severní Americe sice nabírá na obrátkách, ale ve zbytku světa není situace zdaleka tak růžová. Evropa se potýká s rekordně nízkou inflací a slabým růstem. Zpomalila Čína i další ekonomiky rozvíjejících se zemí.

FIREMNÍ ZISKY Pro vývoj v roce 2015 bude mít zásadní význam růst zisků firem a jeho kvalita. Je důležité, aby stoupaly tržby. Nesmí docházet k tomu, že firmy budou zisk dosahovat díky úsporám v nákladech. Naším předpokladem je, že zisky porostou zhruba o osm až deset procent. Ve svých výhledech počítáme také s oslabením eura, posílením americké konjunktury a jednodušší úvěrovou politikou centrálních bank. Cena ropy možná najde rovnováhu, nebude to ale více než kolem 70 dolarů za barel.

V Evropě nečekejme nějaký zásadní růst úrokových sazeb. Stejného výkonu jako v loňském roce horko těžko dosáhnou dluhopisy. Pozitivní výhled vidíme v akciích. Hodně diskutovanou otázkou je sice dopad ruské krize spojený s pádem ceny ropy, ale pokud se nedočkáme nějaké geopolitické katastrofy, čekáme akciové zisky lehce nadprůměrné kolem deseti procent.

V jejich případě existují zajímavé regionální a oborové tituly, u kterých se vyplatí zbystřit. Z hlediska sektorů jsme pozitivní ohledně technologií – inovace, cloudová řešení a datová mobilita zefektivňují práci firem a ty se nebojí do nich investovat. Se zvedající se poptávkou spotřebitelů mohou být zajímavou investiční příležitostí i firmy vyrábějící zboží dlouhodobé spotřeby, jako třeba automobilky. S nízkými úrokovými sazbami zůstávají atraktivní firmy vyplácející vyšší dividendy nebo ty, které podnikají v realitním sektoru. Slabé euro a levná ropa znamenají skutečnou sílu, která by mohla odstartovat růst tržeb a zisku i evropských firem, zejména těch německých. Počítáme pro příštích několik let s relativně vyšší kolísavostí smíšených portfolií. Dostatečně vysoký dluhopisový kupon, který kolísavost typicky tlumí, je nyní příliš nízký. Ani dividendy, přestože dosahují vyšších hodnot, nejsou pro tuto funkci zdaleka dostatečné. I z tohoto důvodu bude následující období charakteristické vysokými rozdíly mezi výkonností dluhopisů a akcií.

KLIDNÉ SPANÍ Je potřeba samozřejmě připomenout, že na trhu neexistují ideální finanční produkty. Ani cesty, které zaručují výnos. Musíme si prostě zvolit riziko, které jsme ochotni podstoupit. Já v této situaci většinou rád připomínám, že lidé, kteří volí nízkorizikové produkty, mají dobré spaní. Netuší jen, že zvolili riziko, o němž nic netuší – bylo by drsné spočítat jim ztracené výnosy.

bitcoin_skoleni

Pokud se nedočkáme nějaké geopolitické katastrofy, čekáme akciové zisky lehce nadprůměrné kolem deseti procent.

O autorovi| JAN BARTA, předseda představenstva společnosti ČSOB Asset Management, investiční společnost

  • Našli jste v článku chybu?