Referendum o Lisabonské smlouvě Mgr.
Irsko minulý čtvrtek v referendu zamítlo Lisabonskou smlouvu o Evropské unii. Země, kde žije 4,2 milionu obyvatel, což je necelé procento z téměř 500 milionů obyvatel EU, tak velmi zkomplikovala dlouholeté snahy o reformu unie.
Irský ministr spravedlnosti Dermot Ahern, který jako první z vlády připustil vítězství odpůrců smlouvy, vyjádřil přesvědčení, že ostatní země EU budou pokračovat v ratifikačním procesu. „Pokud budeme jedinou zemí, která neratifikovala, tak to samozřejmě vyvolá otázky,“ poznamenal.
Stejně tak ředitelka kanceláře EU v Berlíně Ulrike Guerotová se domnívá, že unie by měla pokračovat ve schvalování smlouvy bez ohledu na hlasování v Irsku. „Všechny ostatní země nyní ratifikují. Takže i když máme právní problém, máme politický závazek, že tato smlouva se uvede v život. EU nyní potřebuje najít právní rámec pro pokračující irskou účast v bloku (EU),“ uvedla expertka.
Irsko je jedinou zemí, která ratifikuje smlouvu v referendu. V ostatních 26 členských státech včetně České republiky, kde se nyní čeká na vyjádření Ústavního soudu, rozhodují parlamenty; v 18 zemích se tak již stalo. Platnost Lisabonské smlouvy reformující strukturu rozšířené Evropské unie je ovšem podmíněna souhlasem všech 27 členských zemí EU. Smlouva měla v optimálním případě začít platit již od ledna 2009, což se zdá podle posledního vývoje nereálné.
BOX
Tři varianty dalšího postupu
- Lisabonská smlouva se mírně upraví a předloží Irům ke schválení znovu.
- Vyjedná se nová „reformní smlouva“, což je ale málo pravděpodobné a není jisté, zda to má vůbec smysl.
- Unie učiní nejnutnější reformy úpravou dosud platné niceské Smlouvy o EU.