Menu Zavřít

Irské předsednictví EU čeká boj o peníze a s krizí

30. 12. 2012
Autor: profimedia.cz

Příštích šest měsíců, během nichž bude Evropské unii předsedat Irsko, čeká evropské diplomaty a politiky řada složitých a v některých případech i kontroverzních témat. Unie se bude snažit dohodnout na nové finanční perspektivě, tedy dlouhodobém rozpočtu na roky 2014 až 2020. Do toho se dál bude potýkat s dopady dluhové a hospodářské krize a bude hledat cesty, jak v budoucnu předcházet jejich opakování.

V listopadu lídři unie i přes předchozí pokusy o kompromis ze strany kyperského předsednictví a pak i unijního prezidenta Hermana Van Rompuye nebyli schopni překonat rozpory, které u nich v pohledu na dlouhodobý rozpočet panují. Jednání se tak odložilo na začátek příštího roku, i když zatím není jasné, kdy se unijní summit na toto téma uskuteční. Jisté je naopak to, jak potvrzují i diplomaté, že cesta ke kompromisu přijatelném pro všechny rozhodně nebude snadná.

Jde o peníze

Důvod je jednoduchý - jde o peníze a to nemalé. Návrh projednávaný na listopadovém summitu se pohyboval kolem 970 miliard eur, což odpovídá zhruba jednomu procentu hrubého domácího důchodu EU a je to o několik desítek miliard méně, než kolik původně navrhovala Evropská komise.

Jenže někteří čistí plátci, tedy státy přispívající do rozpočtu EU více, než z něj pak dostávají zpět, chtěly vzhledem k úsporám na národních úrovních ještě výraznější škrty.

Některé státy, převážně chudší země využívající peníze z politiky soudržnosti, zase tlačily na to, aby v programech na financování pomoci chudším regionům moc peněz neubylo. Do toho se boj vedl i o výši společné zemědělské politiky, v jejímž rámci se rozdělují miliardy eur zemědělcům na dotacích, přičemž tato oblast je klíčová hlavně pro státy typu Francie.

Čekají se debaty o zaměstnanosti a růstu

Turbulence na trzích se sice koncem roku poněkud zklidnily, mimo jiné díky krokům Evropské centrální banky (ECB), ovšem eurozóna se ponořila do recese a v unii byl hospodářský růst jen velmi slabý. Za irského předsednictví se tak čekají další debaty o tom, jak by unie mohla podpořit zaměstnanost a růst v Evropě.

Zároveň se bude dál intenzivně pracovat na rodící se bankovní unii. Na summitu v půlce prosince se sice státy dohodly na vzniku jednotného bankovního dohledu pod záštitou ECB, což je první stavební kámen bankovní unie, další části ale teprve budou projednávány. Jde hlavně o společný fond pro řešení problémů bank či garanční schéma pojištění vkladů.

Irové u předsednického křesla v první polovině příštího roku střídají Kypřany. Vzhledem k tomu, že jedním z klíčových témat současných unijních debat je boj s krizí, pak zajímavé na tom je, že obě země musely partnery požádat o finanční pomoc. Irsko je spolu se Španělskem, Portugalskem a Řeckem jednou ze zemí eurozóny, která čerpá pomoc ve formě půjček od partnerů, zatímco Kypr o ní nyní jedná.

Van Rompuy a Ashtonová převzali některé úkoly

Každopádně předsednictví EU, která trvají šest měsíců, se po vstupu lisabonské smlouvy v platnost výrazně změnila. Zatímco ještě za českého předsednictví v první polovině roku 2009, premiér předsedal summitům a zastupoval unii na mezinárodní scéně, nyní tuto roli zastává unijní prezident Herman Van Rompuy. Podobně je to v oblasti zahraniční politiky, která spadá pod šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou, zatímco dříve to byl ministr zahraničí dané předsednické země.


Čtěte také:

Irsko dál kritizuje podmínky záchranných úvěrů

bitcoin_skoleni

Irsko prožívá ztracená léta hospodářské kocoviny

Keltský tygr s drsným šarmem


  • Našli jste v článku chybu?