Menu Zavřít

Irsko si hýčká domácí talenty

12. 11. 2003
Autor: Euro.cz

Taky není

Impozantní univerzitní areál Trinity College v samém centru Dublinu přitahuje turisty již hodně let. Čtyři století stará univerzita je almou mater takových osvícenců, jako jsou Jonathan Swift a Oscar Wilde. Zároveň je domovem památné irské knihy Book of Kells, což jsou ručně psaná evangelia z devátého století. V poslední době ovšem návštěvníky ze zámoří láká reputace Trinity, která se stala podnikatelskou líhní pro irskou ekonomiku.

Trinity College a další univerzity mohou poskytovat účinnou podporu, kterou země potřebuje. Po desetiletí nebývalého hospodářského růstu stojí Irsko na křižovatce. Její vzdělaná, anglicky mluvící pracovní síla a nízké zdanění firem na úrovni 12,5 procenta kdysi přitáhly takové technologické obry, jako jsou Microsoft a Intel. V současné době ale stoupající platy, cenová inflace a nedostatečná infrastruktura nahlodávají irskou konkurenceschopnost a upozorňují na zranitelnost ekonomiky, budované většinou na bedrech mezinárodních společností.

Irský kabinet zareagoval a zařadil vyšší rychlost. Vládní úředníci si uvědomují, že musí podporovat domácí talenty, aby příliv zahraničních investic mohl i nadále pokračovat. “Investoři se do Irska nepohrnou, pokud zde nebude práceschopná základna, která se dokáže podílet na výzkumu a vývoji,” sdělila v říjnu zástupcům tisku místopředsedkyně vlády Mary Harneyová.

Nebylo to jen politické prohlášení. Irská vláda dá během šesti let do roku 2006 na podporu výzkumu a vývoje téměř tři miliardy dolarů. Přes 750 milionů dolarů je přitom určeno pro fond TFF (Technology Foresight Fund), který spravuje nezávislá irská vědecká nadace SFI (Science Foundation Ireland) založená v roce 2000. O zbytek se dělí organizace jako je Enterprise Ireland, jež se věnuje výhradně podpoře domácího průmyslu. Zároveň s růstem vládních investic se zvýšil také počet irských univerzit, zabývajících se komerčními aplikacemi výzkumu. “Vláda si čím dál víc uvědomuje, že líhní nových firem jsou především vysoké školy, a nikoli mezinárodní korporace,” všímá si Gerry Hennigan, analytik dublinské makléřské firmy Goodbody Stockbrokers.

Z prvních jedenácti výzkumných úkolů, které získaly grant od SFI, patřilo sedm vědeckým pracovníkům Trinity College. Jedním z nich je irský rodák John Boland. I když prožil posledních 23 let ve Spojených státech, kde pracoval pro IBM a přednášel chemii na Severo-karolínské univerzitě ve městě Chapel Hill, byl to právě grant SFI ve výši 1,5 milionu dolarů, který ho přitáhl zpět. Bolandův výzkumný tým se zabývá nanotechnologiemi a hledá cesty k výrobě menších a rychlejších mikročipů. Pouhých pár dnů po jeho návratu na univerzitu se u Bolanda zastavili pracovníci Intelu, aby projednali možnosti spolupráce. “Jakmile získáte intelektuální vlastnictví, je velice důležité najít vhodného partnera. V tom Trinity College a irská vláda hodně pomáhají,” vysvětluje Boland.

Trinity College podporuje irské podniky od roku 1986, kdy vytvořila Inovační středisko pro aplikaci akademického výzkumu do praxe. Bez podpory střediska by pravděpodobně nikdy nevznikly firmy, začínající své aktivity v areálu univerzity – například Allegro Technologies. Firmu Allegro založil před třemi lety Rus Igor Shvets, profesor fyziky na Trinity, a jeho německý kolega, výzkumný pracovník Jürgen Osing. Od té doby vyvíjejí zařízení používané farmaceutickými společnostmi ke screeningu potenciálních léků. Firma se čtrnácti zaměstnanci už podala žádosti o udělení dvanácti patentů a doufá, že v příštím roce se její příjmy vyrovnají nákladům.

Trinity nabízí začínajícím firmám kancelářské prostory v areálu vysoké školy, poskytuje financování ze svého rozjezdového fondu a zprostředkovává setkání s investory a obchodními partnery. Výměnou za tyto služby jí patří veškeré intelektuální vlastnictví, jež vznikne v rámci těchto „startupů“, patnáctiprocentní podíl ve firmě a podíl ze všech zisků. V uplynulých sedmnácti letech založili pracovníci a studenti univerzity padesát společností. Jednou z prvních firem začínajících na Trinity byla Iona Technologies, dnes přední irský výrobce softwaru. “Bez univerzitní podpory by akademici a studenti a jejich slibné výzkumné projekty opustili nejen vysokou školu ale ve většině případů i Irsko,” konstatuje Eoin O'Neill, ředitel oddělení služeb pro podporu inovace na Trinity. Dnes se tato čtyřsetletá instituce stará o budoucnost země stejně oddaně jako se zabývá její minulostí.

Příklad pro irský národ Inovační středisko na Trinity College

MM25_AI

  • Celková výše grantů v roce 2002: 46 milionů dolarů
  • Počet žádostí o patenty v období 2002-03: 13
  • Počet společností založených od roku 1986: 50
  • Hlavní partneři ze sféry korporací: Pfizer, IBM, Intel, Hitachi, Unilever, GlaxoSmithKline a DuPont

Pramen: Trinity College, Dublin
Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Pavel Makovec, www.LangPal.com

  • Našli jste v článku chybu?