Menu Zavřít

Irsko, Skotsko, Karibik, Syrovice

10. 10. 2006
Autor: Euro.cz

Destiláty

Snad všechny pálenice v zemi se oděly do vonných závojů omamných ovocných par. Mineme dnes proto cesty mezi vinnými sklepy a zamíříme právě k palírnám, abychom seznali, jak je na tom Česko s produkcí ovocných destilátů. Mezi produkty všech slušných světových palíren, které zaplavily naše bary, se uchytily ve víceméně důstojné pozici z tuzemské produkce asi jen becher, fernet, kupodivu tuzemák a slivovice. Přičemž ty první tři v pravém smyslu slova vlastně ani pálenkami nejsou. Ostatní produkty této komodity hrají na trhu jen druhé, spíše však třetí housle. Kromě osvědčených značek dvou vyhlášených moravských palíren nejsou téměř žádné další tvrdé alkoholy domácí provenience k vidění.
Nedávno jsem však, ku své potěše, jeden takový produkt zaregistroval. V baru jednoho z nových pražských hotelů se mezi „profláknutými“ láhvemi z Irska, Skotska či Karibiku objevila baterie nových, doposud neviděných. Hranatá láhev s čirým obsahem a výraznou etiketou vyhlíží jako další z řady importovaných produktů. I název, vyvedený výrazným písmem, zněl cizokrajně - Riper. Teprve bližší průzkum odhalil, že výrobcem je nevelká distilerka z moravské obce Syrovice. Rodinný podnik, který se rozhodl obnovit tradici produkce ovocných pálenek vyššího kvalitativního řádu, nabízí již devátým rokem zajímavou řadu pálenek zatím z osmi druhů ovoce. Sází přitom na generacemi prověřený postup zasvěcených palírníků a vysokou kvalitu vstupní suroviny. O správnosti této cesty svědčí právě prosazení se produktů firmy mezi široký sortiment osvědčených světových značek.
Riper - vysoce jakostní ovocný destilát, originál Pear, lihovar Svatý Urban Syrovice. Nasládlým odérem máslových tónů se představuje ve sklence čirý, jiskrný destilát. Vůně je rozšířena o lehýnký nádech jádra a zvláště při vyšší teplotě důraznější akord alkoholu. V chuti se odrážejí aspekty „nosu“, je hladká, sametově máslová s patrnou přítomností lehce nahořklého jádra. Výraznou dominantou je vycizelovaná ovocná chuť. Ovšem i při výrobcem doporučené teplotě konzumace 17 až 20 stupňů přes ni vyrážejí do popředí razantní, nijak drakonické, přece jen však chuť determinující alkoholové prvky. Při zchlazení však mizí, srovnají se do řady a výsledkem je příjemný, výsostně ovocitý až mazlivý doběh.

  • Našli jste v článku chybu?