V Izraeli se dnes podruhé v letošním roce uskuteční předčasné volby. Zda se jejich výsledek bude zásadně lišit od těch dubnových, po kterých se premiérovi Benjaminu Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalici, však vůbec není jisté. Izrael ve své historii nikdy neměl jednobarevnou vládu a otázky náboženství, etnické příslušnosti a politické ideologie nadále komplikují vznik pevné vládní koalice.
Po volbách v dubnu se zdálo, že Netanjahu bude mít snadnou cestu k vytvoření vládní koalice, jelikož jeho pravicový Likud spolu s jeho tradičními ultraortodoxními a nacionalistickými spojenci získal ve 120členném parlamentu většinu. Když se ale někdejší ministr obrany a lídr nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman postavil proti přílišnému vlivu židovských ultraortodoxních stran, zbylo Netanjahuovi pouze 60 spojenců, tedy o jednoho méně než potřeboval k získání většiny. Místo toho, aby umožnil jinému kandidátovi pokusit se sestavit vládu, zákonodárci na popud poslanců Likudu rozpustili parlament a byly vyhlášeny další předčasné volby. Průzkumy předpovídají, že Liebermanova strana v nadcházejících volbách ještě posílí.
Podle odhadů půjde i v těchto volbách o těsný souboj Likudu a letos vzniklé centristické koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. V minulých volbách obě strany získaly shodně 35 křesel. I tentokrát je ale podle agentury AP možné, že pro Likud i Modrou a bílou bude těžké sestavit koalici s menšími spojenci.
Vytvoření široké vládní koalice dvou největších stran by možná bylo nejsmysluplnějším řešením, jak vyvést Izrael ze současné krize. Modrá a bílá ale odmítá být ve vládě vedené premiérem, kterému hrozí obžalování z korupce. Devětašedesátiletý Netanjahu čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. Než bude obviněn, má ho v říjnu vyslechnout generální prokurátor. Premiér tvrdí, že je obětí honu na čarodějnice.
Konec snu o Palestině? Trumpův mírový plán zvýhodňuje Izrael
Netanjahu, který je nejdéle působícím premiérem v izraelských dějinách, naopak pravděpodobně odmítne být ve vládě vedené někým jiným. S cílem zajistit si politické přežití a co nejvíce hlasů pro Likud tak vedl v uplynulých týdnech výraznou kampaň. Vítězství Likudu opakovaně prezentoval jako záruku bezpečnosti Izraele a zároveň zdůrazňoval své blízké vztahy s prezidenty USA a Ruska. Slíbil také, že pokud Likud vyhraje volby, Izrael anektuje části Západního břehu Jordánu, což vyvolalo kritiku opozice, Palestinců, arabských zemí či OSN.
Ganc je naopak podle expertů vnímán jako opatrnější a pragmatičtější. Modrá a bílá se prezentuje jako otevřenější k mírovému procesu s Palestinci a snaží se získat hlasy od arabských Izraelců, kteří tvoří zhruba pětinu oprávněných voličů, ale mají tradičně nízkou volební účast.
První odhady výsledků by izraelské televize by měly zveřejnit ve 21:00 SELČ. Po volbách se s šéfy stran setká prezident Reuven Rivlin. Za úkol bude mít vybrat stranu, která podle něj bude mít největší šanci sestavit koalici. Ta tak musí učinit do čtyř týdnů.
Čtěte také:
Zeman otevřel Český dům v Jeruzalémě. Příště už ambasáda, přeje si
Paraguay ustoupila kritice. Vrací své velvyslanectví z Jeruzaléma do Tel Avivu
Spojené státy si nepřejí vyšetření násilí v Pásmu Gazy. Prohlášení Rady bezpečnosti zablokovaly
Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře