Praha Po několika letech vyjednávání a tápání má Praha šanci, že by mohla stoprocentně ovládnout firmu, která zajišťuje svoz a likvidaci metropolitních odpadů. Minoritní akcionář Pražských služeb Daniel Křetínský radnici nabídl, že jí zhruba dvacetiprocentní podíl prodá. Chce za to, aby si jeho firma AVE mohla nechat svoz takzvaných živnostenských odpadů a jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) mohl naopak odkoupit zhruba čtvrtinový podíl města v Pražské teplárenské, kterou majoritně vlastní Křetínský. Ceny podílů by vycházely ze znaleckých posudků.
„Současný stav akcionářských poměrů v Pražských službách považujeme za krajně neuspokojivý, a to i v kontextu probíhající soutěže na svoz a likvidaci odpadů a nepřipravenosti Pražských služeb na možný neúspěch ve výběrovém řízení. V tom případě by totiž došlo k zásadnímu znehodnocení podílů v Pražských službách a ztrátám v řádu miliard na straně jejich akcionářů,“ píše Daniel Křetínský pražské primátorce Adrianě Krnáčové v dopise z 18. února, který má týdeník Euro k dispozici. Primátorka i Energetický a průmyslový holding odmítly jednání o Pražských službách komentovat.
Navrhované řešení by mohlo konečně radnici uvolnit ruce v nakládání s odpady. Město drží v Pražských službách, kterým patří jedna ze čtyř spaloven odpadů v republice, zhruba 78procentní podíl. Aby ale mohlo zadávat zakázky na likvidaci městské špíny Pražským službám napřímo, potřebuje dle zákona o veřejných zakázkách firmu ovládat ze sta procent.
Jinak musí odpady klasicky soutěžit, což se už od roku 2011 nedaří. Obří desetiletý tendr za zhruba 13 miliard vyhlásila radnice až na konci letošního ledna, kdy se definitivně zdálo, že smírčí jednání mezi městem a AVE nikam nepovedou. Firma AVE trvala výměnou za své akcie na mnohaletém pronájmu spalovny nebo založení společného podniku pro spalovnu spolu s městem. Předložený návrh Křetínského lze tedy chápat jako slušný ústupek radnici. Na druhé straně by společnost EPH výměnou akcií s městem v těchto dvou firmách vyřešila situaci v Pražské teplárenské, jejíž část zahrnující levobřežní kotelny chce dlouhodobě prodat Veolii, což město musí na základě akcionářské smlouvy odsouhlasit. A to už několik měsíců obchod blokuje.
Křetínského návrh je zatím nejlepším řešením patové situace, které se objevilo na stole. Kromě politické nestability na radnici, kde se strany už čtvrtý měsíc snaží složit novou koalici, je ovšem rizikem celé transakce především čas. I vzhledem k již spuštěnému tendru na svoz odpadu, kdy by k otevírání cenových nabídek mělo dojít v dubnu, Křetínský podmiňuje nabídku tím, že město s ním podepíše do konce února memorandum o porozumění a do konce března bude uzavřena prováděcí smluvní dokumentace.
l