Menu Zavřít

Jak internet pomáhá chránit přírodu

10. 6. 2019
Autor: Euro.cz

loT má výrazný vliv na životní prostředí Online jsou dnes nejen miliardy lidí, ale i věcí. K takzvanému internetu věcí, zkráceně IoT, je celosvětově připojeno zhruba osm miliard zařízení a za pár let půjde o desítky miliard, uvádí server IoT Analytics. Právě internet věcí označila studie společnosti McKinsey za jednu ze tří technologických inovací s největším ekonomickým dopadem do roku 2025. Nejde jen o chytré továrny nebo chytrá města, už dnes má IoT výrazný vliv i na životní prostředí a pomáhá ho chránit.

Jen v Česku ušetřili za rok zákazníci díky internetu věcí od Vodafonu tolik emisí oxidu uhličitého, jako by bylo potřeba k nabití více než 1,5 miliardy chytrých telefonů. Meziročně se přitom úspora emisí téměř ztrojnásobila.

Díky čemu úspory vznikají? Čidla a další chytrá zařízení připojená k síti pomáhají třeba při parkování. Řidič auta nemusí kroužit a spotřebovávat palivo, ale rovnou jede na konkrétní volné místo. Podobně šetří emise i chytrý svoz odpadu. Nejen emise, ale i výdaje pomáhá snižovat aplikace Chytrá budova, kterou využívá i centrála Vodafonu v pražských Stodůlkách a která umožňuje sledovat obsazenost nemovitosti nebo třeba efektivně nastavit vytápění. Centrále se daří snižovat energetickou náročnost meziročně o pět až sedm procent.

V Česku už přes rok funguje celorepubliková speciální mobilní síť úzkopásmového internetu věcí (NB-IoT), kde zařízení posílají data úspornou cestou a vydrží v provozu až deset let bez nutnosti dobití baterie. Proto už v praxi běží i chytré měření - dálkové odečty z vodoměrů, plynoměrů, elektroměrů a jiných měřičů. Pomáhají zvýšit efektivitu a optimalizovat využití lidské práce a dopravy, jak potvrzuje už roční fungování úzkopásmového internetu věcí Vodafonu ve společnosti Veolia Energie ČR.

bitcoin_skoleni

Počet případů s využitím internetu věcí neustále roste. V Česku už dokonce bojuje s kůrovcem, hlídá záplavy nebo stav kompostů. •

  • Našli jste v článku chybu?