Menu Zavřít

Jak nezazvonil zvonec

8. 6. 2007
Autor: Euro.cz

Zákrok Vesecké oddálil a možná i odvrátil rozpad vlády

Když už se nemilosrdně blížil okamžik pravdy v kauze Čunek, zasáhla vyšší moc. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká minulý pátek oznámila, že kvůli procesní chybě odebrala korupční případ lidoveckého premiéra přerovskému žalobci Radimu Obstovi a předala jej jihlavskému státnímu zástupci Arifu Salichovovi, bývalému šéfovi Unie státních zástupců. „Jsme velice potěšeni, že Nejvyšší státní zastupitelství ČR námi předložené důvody uznalo a rozhodlo se naší žádosti vyhovět,“ reagoval na posun v aféře Čunek. Vesecká označila za důvod svého zásahu skutečnost, že případ měl od sdělení obvinění Čunkovi 9. února řešit jiný státní zástupce, a to že Obst nijak nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování (údajně nadstandardní kontakty vyšetřovatelů s korunní svědkyní Marcelou Urbanovou ze Vsetína).
Právě do minulého pátku se přitom měl předseda KDU-ČSL seznámit se svým spisem a Obst měl poté rozhodnout, zda na politika podá obžalobu či nikoli. Čunkův advokát Eduard Bruna sice požadoval prodloužit lhůtu na seznámení se spisem o čtrnáct dnů a vyslechnout dalších sedm svědků. Vyšetřovatel Milan Šošovička ovšem ještě stačil žádost zamítnout, takže viceprémiérovi bezprostředně hrozil soudní proces. Přitom z druhé strany eskalovalo napětí ve vládě, požadující Čunkův odchod. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených) v rozhovoru pro Právo pohrozil demisí, pokud šéf lidovců neodstoupí. „V evropských zemích není zvykem být v kabinetu s člověkem, který by byl obžalovaný,“ prohlásil s tím, že vláda kromě jiného nastavuje normy chování. Premiér Mirek Topolánek se dostal mezi mlýnské kameny. Od občanských demokratů, zelených a některých lidovců musel čelit protičunkovským výtkám, část lidoveckých poslanců (například Tomáš Kvapil nebo Jiří Carbol) mu naopak vyhrožovala rozpadem koalice, pokud Čunka odvolá. Šéf vlády dlouho trpělivě odolával, ale teď už nebylo kam ustoupit.
Nečekaný krok Vesecké vyvolal na politické scéně zemětřesení. Když se poslanci ČSSD pokusili v právě zasedající sněmovně prosadit na jednání bod, při němž by situaci musel vysvětlit ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, vládní poslanci to vetovali. „Rozhodování nejvyšší státní zástupkyně je věc naprosto nezávislá a na půdě Poslanecké sněmovny jednání o tomto problému nemá své místo,“ zdůvodnil šéf klubu ODS Petr Tluchoř. „To je vizitka vládní koalice, vaší politické kultury, vaší snahy zamést celou věc pod koberec,“ naopak hřímal šéf klubu ČSSD Michal Hašek a jeho kolegové věc označili za soumrak české demokracie. „V situaci, kdy ignorujete Parlament, my se alespoň pro dnešní den s vámi loučíme a z jednání se omlouváme,“ prohlásil a pak sociální demokraté s komunisty opustili sál. Předseda sněmovny vyhlásil přestávku do úterý 12.května, což však vyvolalo spory, protože podle Tluchoře se o přerušení schůze na dobu delší než dvě hodiny musí hlasovat.
Poslanci měli volný pátek, Čunek oddálil (ale spíš nadobro odvrátil) chvíli pravdy, koalice se nerozpadne ještě před letním hlasováním o batohu reforem. Obětí nečekaného finále čunkiády proto budou jen středoškoláci, pro něž sněmovna zřejmě nestihne včas schválit odklad státních maturit.

  • Našli jste v článku chybu?