Menu Zavřít

Jak se boháčům vyvedly děti

28. 5. 2018
Autor: Euro.cz

Letní počasí s teplotami kolem třicítky si žádá trochu odlehčené hlavní téma a v Euru jdeme čtenářským přáním naproti ještě dříve, než stihnou být vyřčena. Určitě budete souhlasit s tím, že sonda do generační soudržnosti českých podnikatelů tyto parametry splňuje, přehled je to ovšem zajímavý a seriózně zpracovaný. Nechybějí ani příběhy z ciziny doplněné pohledem do českých hospodářských dějin. Kdo například věděl, že potomci Emila Škody dopadli neslavně, a to už vůbec nemluvím o tragickém osudu rozvětvených Kolbenů. Z předválečných rodin českých strojařů dnes podniká snad jenom Martin Wichterle, který oživil rodovou značku Wikov, ovšem jako výrobce převodovek, nikoli traktorů či aut.

Jak budou držet prapor otců a dědů zakladatelů nynější české podnikatelské rodiny? Místo odpovědi je asi nejlepší použít bonmot připisovaný někdejšímu čínskému premiérovi Čou En-lajovi, že „je na hodnocení ještě příliš brzy“, když se ho ptali, co si myslí o dopadech francouzské revoluce v roce 1789.

Tradičně věnujeme pozornost energetice, tentokrát smlouvám zakotvujícím dosažení garantovaných úspor energií, ale třeba i vody, z nichž smluvní partner financuje úpravy od lepšího systému měření a řízení přes úsporné osvětlení až po zateplování nebo rekonstrukci energetického či vodního hospodářství. Pokud poroste tlak na úspory, jak to zatím v EU vypadá, tak o EPC kontraktech ještě hodně uslyšíme.

V profilovém rozhovoru, tentokrát se šéfem firmy Robert Bosch v České republice Milanem Šlachtou, se dočtete o budoucnosti mobility a chytrých řešeních v dopravě, která se nám snad nevyhnou obloukem. Pokud má pravdu ten, kdo řekl, že přítomnost je minulost budoucnosti, není se zas tak moc na co těšit.

Bizarní ekonomické nápady mají zelenou, ale právě sestavovaná italská koalice levých i pravých populistů straší finanční trhy víc, než je zdrávo. Přece jen jde o třetí největší ekonomiku eurozóny a požadovat odpis vládního dluhu, když ani nevíte, kdo jej má v rozvaze - je to většinou vaše národní centrální banka -, je trochu moc.

Pohled dovnitř současného Íránu, kde mnozí prozápadně smýšlející obyvatelé zažívají těžké rozčarování z mizející perspektivy lepších vztahů a ptají se, proč Západ tlačí tak usilovně jejich zemi do objetí Číňanům a Rusům, nabízíme v reportáži naší spolupracovnice přímo z terénu. Zkrátka téměř letní počtení. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?