Noví šéfové resortů začali měnit náměstky
Žádná přehnaná očekávání, žádné velké strachy. Tradiční inauguraci nových ministrů na jejich úřadech zkraje minulého týdne poznamenala únava z tříměsíčního dohadování o podobě postparoubkovského kabinetu. Předávání moci proběhlo klidně, členové staré koaliční vlády se v mnoha případech nechali zastoupit svými náměstky. Zatímco expremiér Jiří Paroubek začal hned po přechodu do opozice se vší vervou prezentovat svůj nově ustavený stínový kabinet ČSSD a nestraníků jako bezmála plnohodnotnou alternativu nové vlády, tým Mirka Topolánka, podobně vystavěný z občanských demokratů a nestraníků, se naopak začal zabydloval u kormidla. Někde už padly první hlavy. Kde jsou časy, kdy ministři čekali s personálními změnami na úspěšné hlasování o důvěře ve sněmovně, aby v případě neúspěchu nebyli pro smích! Straníci stejně jako nestraníci se činí, aby využili každý den svého možná jen měsíčního vládnutí.
Nejsledovanější resort.
Snad nejostřeji sledovaným místem výměny vládní garnitury bylo ministerstvo zdravotnictví. David Rath na úterní inauguraci chyběl, jeho nástupce Tomáš Julínek hned odpoledne svolal poradu a začal razantně úřadovat.
Mimo dosah personální působnosti nového ministra se v předstihu dostal Michal Pohanka, bývalý ředitel brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, který byl zvolen poslancem za ČSSD a v souvislosti s tím už před časem odstoupil z funkce prvního náměstka ministra zdravotnictví s odpovědností za řízení úřadu. Tomáš Julínek si ale s nástupem do funkce přivedl náhradu a okamžitě jmenoval svým prvním náměstkem Marka Šnajdra, bývalého člena vedení české pobočky farmaceutické firmy Pfizer a člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Marek Šnajdr byl nominován ODS do správní rady největší pojišťovny ještě v době, kdy působil ve farmaceutické firmě a David Rath tento krok kritizoval jako možný střet zájmů. Krátce po svém zvolení však Šnajdr ve firmě Pfizer přestal pracovat.
Mimo dosah.
Mimo samotné ministerstvo zdravotnictví se už v červenci ocitl i bývalý šéf kanceláře ministra a dlouholetý spolupracovník Davida Ratha v České lékařské komoře Michal Sojka, který byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Tato funkce je v personální pravomoci ministra zdravotnictví, ale Tomáš Julínek by musel najít hodně závažný důvod, aby Michala Sojku odvolal v době, kdy vláda nemá důvěru sněmovny. Pavel Horák, další Rathův člověk, bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a od dubna šéf VZP, byl do své nynější funkce zvolen poslanci a při současném rozložení sil ve druhé komoře je jeho pozice dostatečně silná.
Nekonfliktní dvojice.
Na ministerstvu už nepracuje ani bývalá vedoucí oddělení komunikace s veřejností a mluvčí úřadu Jana Kocová. Ta od začátku září nastoupila do obdobné funkce ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Tomáš Julínek si však hned minulé pondělí, kdy poprvé vstoupil do budovy ministerstva jako jeho šéf, přivedl náhradu - bývalého šéfredaktora Zdravotnických novin a v poslední době předsedu pacientské Koalice pro zdraví blízké Mezinárodní asociaci farmaceutických firem (MAFS) Tomáše Cikrta. Ze čtyř náměstků ale zastihl v úřadu pouze jednoho:náměstka pro ochranu a podporu veřejného zdraví, hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Toho spolu s Radovanem Suchánkem, náměstkem pro legislativu a mezinárodní agendu David Rath „zdědil“ po svých předchůdkyních a není pravděpodobné, že by je Tomáš Julínek chtěl okamžitě vyměnit. Na rozdíl od náměstka pro zdravotní pojištění a kontrolu Vladimíra Drymla, bývalého ředitele soukromé nemocnice ve Vrchlabí, který se mimo jiné podepsal pod rozhodnutí o uvalení nucené správy na VZP.
Dryml a Pečenka.
O Drymlově odchodu z ministerstva mluvil již předem jako o hotové věci Mirek Topolánek. Sám Tomáš Julínek se však bezprostředně po příchodu na ministerstvo konkrétním jménům vyhýbal, týdeník EURO odkázal na tento týden, kdy slíbil zveřejnit personální změny. V případě Vladimíra Drymla ale bude případné odvolání svízelná věc, protože náměstek nastoupil dovolenou a do zaměstnání se podle informací týdeníku EURO vrátí až v říjnu. Tomáš Julínek to komentoval slovy, že někteří lidé v sobě nemají kus slušnosti, aby počkali na nového ministra. Hlavním kandidátem na Drymlův post je blízký Julínkův spolupracovník, předseda správní rady občanského sdružení Reforma zdravotnictví – forum.cz a spolutvůrce zdravotnické platformy ODS Pavel Hroboň. Ten týdeníku EURO potvrdil, že jeho příchod na ministerstvo zdravotnictví je v jednání. Odmítl však prozatím upřesnit, o jakou pozici by se mělo jednat.
Druhým náměstkem s nejistým osudem je Antonín Pečenka, do jehož kompetence patří sekce zdravotní péče. Ten byl jmenován náměstkem ministra zdravotnictví v souvislosti se svým působením ve funkci nuceného správce VZP a po ukončení nucené správy se na ministerstvo vrátil. Původně se počítalo s tím, že se stane prvním náměstkem ředitele VZP, Pavel Horák však dal nakonec pro tuto funkci přednost svému bývalému náměstkovi z VFN Jaromíru Jungbauerovi. Pečenkova pozice je o to pikantnější, že je členem ODS, byť stranickými špičkami málo vítaným. Ani on své případné odvolání Tomáši Julínkovi neusnadnil, protože je toho času ve stavu nemocných.
Výrazný Šedivý.
Nový ministr obrany Jiří Šedivý, nestraník a vědec, zatím z úřadu vyhodil dva náměstky a šéfa kabinetu. O práci tak přišel náměstek pro ekonomiku Pavel Štalmach, kterého si na ministerstvo přivedl unionista Karel Kühnl, a náměstek pro obrannou politiku Martin Bělčík, člen ČSSD. „Jejich kompetence jsem sloučil pod jediného nově jmenovaného prvního náměstka, jímž je nestranický odborník MUDr. Martin Barták. Cílem těchto kroků je zefektivnění řídicích procesů v mém úřadu,“ sdělil Šedivý týdeníku EURO.
Údajně nestranický nový náměstek Martin Barták (který dosud pracoval jako neurochirurg v pražské Nemocnici Na Homolce) má přitom velmi blízko k ODS. Donedávna byl totiž poradcem bývalého předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za občanské demokraty Jana Vidíma. Vidím vztah Bartáka k ODS popírá, i když na druhou stranu svou spolupráci s ním připouští. „MUDr. Barták byl v minulém volebním období poradcem předsedy Výboru pro obranu a bezpečnost, tedy mým,“ sdělil Vidím týdeníku EURO. „Stejně tak úzce spolupracoval s RNDr. Petrem Nečasem (místopředseda ODS - poznámka redakce) na tvorbě armádní koncepce ODS,“ dodal. ODS prý ale Šedivému, který je sám nestraník, žádné personální změny na obraně nenařizovala. „Martina Bartáka si ministr obrany Šedivý vybral sám. Mimochodem, doktor Barták je nestraník,“ tvrdí Vidím. Teorii o nátlaku ze strany ODS odmítá i samotný Šedivý. „Bylo to mé rozhodnutí. Funkci ministra jsem přijal pod podmínkou, že si nenechám mluvit ani do výběru svých spolupracovníků, ani do svých záměrů,“ tvrdí nový ministr obrany.
Tajemníkem major.
Další změna proběhla na obraně na postu ředitele kabinetu ministra. Odvolaného Martina Prachaře nahradil major Pavel Bulant. „Bude ředitelem kabinetu a zároveň i mým osobním tajemníkem,“ sdělil k výměně Šedivý.
Pavel Bulant je voják z povolání, absolvent Vojenské vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově. Má za sebou zahraniční misi na Balkáně, v minulosti pracoval například v ministerské Agentuře pro nábor a profesionalizaci. Jak je uvedeno na ministerských internetových stránkách, šéf kabinetu má na starosti „plánování a koordinaci pracovního programu ministra, koordinaci přípravy podkladové dokumentace pro pracovní jednání a sjednávání a organizační zabezpečení schůzek ministra“. Odcházející Martin Prachař se navíc zabýval i privatizací vodochodského Aera a byl členem dozorčí rady firmy.
Další personální výměny ministr v nejbližší době nechystá. „Mám tu výhodu, že můj předchůdce pan Kühnl řídil ministerstvo velmi kompetentně a řádně. Mohu se spolehnout na 'zděděné' kolegy, a nevidím tudíž důvod pro nějaké radikální personální změny,“ dodal Jiří Šedivý.
Doprava míří doprava.
Podobně radikálně jako Šedivý se na svém úřadu uvedl i nový ministr dopravy Aleš Řebíček. Přivedl si tři nové lidi a jednu funkci náměstka chce úplně zrušit. „Budu mít jen šest náměstků či vrchních ředitelů místo dosavadních sedmi. Také připravuji novou organizační strukturu, aby ministerstvo mohlo fungovat efektivněji. Počítám, že ji zavedu koncem září,“ pravil Řebíček. Prvním náměstkem - státním tajemníkem - se místo Antonína Tesaříka stal Ondřej Jašek, na postu náměstka pro legislativu vystřídal Pavel Škvára (dosud pravá ruka exministra spravedlnosti Pavla Němce) Danielu Kovalčíkovou. Ředitelem kanceláře se stal Rudolf Vyčichla, dosavadní šéf pro strukturální fondy na krajském úřadě v Ústí nad Labem, který přichází místo Miloslava Müllera. Na ministerstvu se objeví také nedávný kandidát Strany zelených na post ministra dopravy Petr Šlegr. Že by součást výměnného obchodu za podporu Topolánkova kabinetu zelenými?
Dva výstřely u Tlustého.
Nástup ministra financí Vlastimila Tlustého znamená rychlý konec pro dosavadní dva náměstky. Týdeník EURO má informaci, že skončí Tomáš Prouza, řídící zavádění eura, a Karel Goldemund, odpovědný za Českou konsolidační agenturu.
Goldemundova kariéra kopírovala vzestup jeho krajana z Vyškova Bohumila Sobotky. Když byl Sobotka v červenci 2002 jmenován ministrem financí, Goldemund, člen okresní organizace ČSSD ve Vyškově, tehdy pracoval jako vedoucí střediska ve Vyškovských službách. Už v srpnu z něj ale Sobotka učinil svého poradce.
Pozici mezi šesti ministerskými náměstky si naopak po nástupu Tlustého zřejmě upevní první náměstek Eduard Janota a Jiří Wolf. Šance Dany Trezziové, která má na starosti daňovou problematiku, jsou podle zdroje týdeníku EURO asi padesátiprocentní.
Vondra vsadil na Pojara.
Stejně jako resort financí předal Tlustému osobně exministr Sobotka, měly i inaugurace na ministerstvech zahraničí, vnitra a pro místní rozvoj téměř přátelský charakter.
Přesto se už v české diplomacii rozběhly personální změny. Nový ministr Alexandr Vondra povýšil dosavadního náměstka pro dvoustranné vztahy Tomáše Pojara na svého zástupce, tedy na prvního náměstka. Pojar, který dříve pracoval v neziskovém sektoru – řídil nadaci Člověk v tísni –, v této pozici vystřídá sociálního demokrata Jaroslava Baštu. Diplomatické zdroje tvrdí, že Bašta by se mohl stát novým českým velvyslancem na Ukrajině. Zatím ale čeká na souhlas Hradu. Týdeník EURO má informace, že ministr Vondra jeho odchod – po pozitivních zkušenostech z Ruska, kde Bašta sloužil jako český ambasador v letech 2000 až 2005 – podporuje.
Jisté naopak je, že ministerstvo opustí dosavadní státní tajemník Vladimír Zavázal. Měl by se stát českým velvyslancem v Itálii.
Lépe čerpat z eurofondů.
Nový šéf ministerstva pro místní rozvoj Petr Gandalovič sice rovnou oznámil jména dvou nových náměstků – dosavadního primátora Plzně Miroslava Kalouse a Iva Hlaváče –, zdůraznil však, že žádné zemětřesení nechystá. Má v plánu maximálně zprůchodnit financování z evropských fondů, aby Česko nemuselo vracet žádné peníze. I proto si na úřad přivedl Hlaváče, který je prý expertem na záležitosti Evropské unie a donedávna působil na Úřadu vlády.
Dva náměstkové odejdou i z ministerstva průmyslu a obchodu. Ministr Martin Říman oznámil, že jde o Jiřího Bise, který měl na starosti energetiku, a o Karla Turečka, odpovědného za rozvoj odvětví.
Vyletěli všichni.
Start ministryně školství Miroslavy Kopicové působil téměř idylicky. Úřad jí předávala osobně Petra Buzková, což premiér Topolánek nezapomněl ocenit. „Budu ještě se všemi náměstky hovořit, a potom vydám konečné rozhodnutí,“ bránila se Kopicová v rozhovoru pro týdeník EURO chvíli po slavnostním ceremoniálu upřesnit své personální představy. Jenže vysocí úředníci ministerstva už v tu chvíli věděli své. „Chce je vyhodit všechny, ale zatím neví, koho na jejich místo,“ řekl jeden z nich týdeníku EURO. Měl pravdu. Nejprve Kopicová zaplnila neobsazený post náměstka pro vysoké školy, kterým jmenovala sociologa a bývalého místopředsedu Unie svobody Petra Matějů. Už ve středu večer pak odvolala všechny čtyři dosavadní náměstky Václava Pícla (1. náměstek), Karla Hrdého (sport, mládež a tělovýchova), Jaroslava Müllnera (regionální školství) a Alenu Štěrbovou (evropská integrace). Matějů chce zahájit debatu o finanční spoluúčasti studentů v době, až bude mít vláda silnější mandát. Zavedení školného v této chvíli Matějů považuje za předčasné a kategoricky to vylučuje.
Sedm výpovědí na vnitru.
Ještě radikálněji než Kopicová postupoval nový ministr vnitra Ivan Langer. Zredukoval počet náměstků ze sedmi na tři, což však znamená příchod tří nových lidí na ministerstvo. Vnitřní bezpečnost bude mít na starosti Jaroslav Solivar, bývalý krajský ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje. Někdejší poslanec za ODS Zdeněk Zajíček převezme agendu veřejné správy a ekonomickým náměstkem se stane bývalý senátor za ODS a později US-DEU Vladimír Zeman. Ten už jako náměstek na vnitru působil v časech Klausových vlád. Langer chce do 19. září rozhodnout, jak ministerstvo naloží s bývalými příslušníky StB, kteří jsou dodnes v jeho službách. Naopak zatím nejklidnější se z hlediska personálního zdá být situace na ministerstvu kultury. Ministr Martin Štěpánek totiž poté, co převzal úřad, nastoupil na několikadenní pobyt v nemocnici kvůli plánovanému chirurgickému zákroku. Personálie musely počkat.