Menu Zavřít

JAK SE VYPOŘÁDAT S PANIKOU V PORTFOLIU

11. 3. 2009
Autor: Euro.cz

perex

perex:
Byli zvyklí mluvit o trampotách, které mají s dětmi nebo s manželským životem. Čím dál víc farníků se však Glenu VanderKlootovi, luteránskému pastorovi ze Springfieldu ve státě Illinois, svěřuje také se svými finančními problémy. To jej staví do celkem neobvyklé pozice, protože musí lidem udílet investiční rady. Někdy cituje Písmo: „Nic mnou neotřese“ a někdy Warrena Buffetta.

Jak vysvětluje VanderKloot: „Ten říká, že nastal čas kupovat.“
Je těžké zůstat klidný tváří v tvář nestabilitě trhu a neustálé hrozbě recese, nezaměstnanosti, kupících se účtů a sanačních opatření. Nedávný průzkum Americké psychologické asociace zjistil, že osm z deseti Američanů uvádí peníze a ekonomiku jako jeden z hlavních zdrojů stresu. Tyto starosti na nich zanechávají fyzické i psychické následky a lidé se s nimi vyrovnávají různě: počínaje vylepšováním zevnějšku (intenzivnějším cvičením) a konče uspávacími metodami (noční sledování seriálu Judge Judy).
Lékaři se setkávají s úzkostí z hospodářské recese v mnoha podobách. Manhattanský zubař Kenneth Berger uvádí, že léčí více pacientů se skřípáním zubů způsobeným stresem. Zubní chirurg Neal Lehrman si zase všiml rostoucího počtu makléřů z Wall Streetu, kteří si prostřednictvím zubních kartáčků bezděčně přenášejí nashromážděnou agresivitu do dásní. Devětatřicetiletá Serena Ehrlichová z kalifornské Santa Moniky zakládala firmu Docstock obchodující s dokumentačními databázemi v době hospodářského úpadku a současně ještě pečovala o staré rodiče. Starosti a stres jí způsobily bolestivý zánět tlustého střeva, který u ní byl více než čtyři roky na ústupu. „Pokud se ekonomika nevzchopí, moje vnitřnosti mě zabijí,“ předpovídá Ehrlichová.
Podobné problémy má od vypuknutí světové finanční krize i Thomas, vrchní ředitel jednoho z gigantů na poli finančních služeb, který raději nechce uvádět své příjmení. Úplně ztratil chuť k jídlu – zhubl o patnáct kilo, ačkoli je jeho tělesná konstrukce beztak křehká. Proti narůstajícímu stresu bojuje tím, že týdně běhá padesát až šedesát kilometrů a trénuje na maraton. I přesto má problémy se skřípáním zubů, potýká se s nespavostí a záchvaty úzkosti a hádá se s manželkou o peníze.
Finanční záležitosti jsou mezi páry zdrojem rozepří i v lepších dobách. Zhroucení trhu toto napětí jen posílilo. Kathleen Gurneyová, psycholožka ze Sarasoty na Floridě, radí svým pacientům ve finančních záležitostech. V současné době má pacientku okolo čtyřicítky, která se hádá s manželem, protože chce prodat jejich společné akcie a získat za ně hotovost. Celý den úzkostlivě sleduje finanční zprávy, zatímco její manžel zůstává v práci přesčas, aby se vyhnul neustálým konfliktům. Gurneyová ženě poradila, aby vypnula televizi a zapsala se do investičního kurzu pro dospělé. „Poradila jsem jí, aby se seznámila s investiční terminologií a získala tak pocit větší kontroly,“ vysvětluje Gurneyová. „Potom možná budou schopni dohodnout se na kompromisu.“
Mnozí lékaři a poradci skutečně tvrdí, že aktivity, které člověka odvedou od jeho problémů a dodají mu sebedůvěru, jsou tím nejlepším pomocníkem v boji proti stresu. Takový přístup fungoval i u Tobiase Levkoviche, hlavního stratéga pro equity v Citigroup, jehož psychika byla narušena kvůli propouštění zaměstnanců a také kvůli tomu, co popisuje jako „drtivou tíhu majetku utopeného v akciových trzích“. V roce 2008 doporučoval finanční akcie. Není divu, že z množství hranolků, smažených jídel a jiných kalorických bomb konzumovaných v pozdních večerních hodinách přibral patnáct kilo. Než aby držel nárazovou dietu, raději požádal sedmačtyřicetiletý Levkovich na podzim své kolegy v Citigroup, aby sponzorovali soutěž v hubnutí ve stylu známé televizní reality show Biggest Loser. Dva dolary za shozený kilogram byly výzvou. Thomas zhubl čtrnáct kilo a zároveň se mu podařilo získat sedmnáct tisíc dolarů pro potravinovou banku Food Bank for New York City. Od té doby je lehčí o dalších sedm kilogramů.
Rozptýlení může pomoci i mnoha lidem, u nichž se stres projevuje problémy se spánkem. Karen Hochmanová je posedlá všemi finančními záležitostmi; výplatami a daněmi počínaje a rozvojem vlastního internetového časopisu o delikatesách The Nibble konče. „Během dne se nestresuji, protože jsem v práci patnáct až osmnáct hodin a nemám čas se tím zabývat,“ říká Hochmanová, které je „něco přes čtyřicet“. Jenže ve tři ráno se probudí a její mysl se rozjede na plné obrátky. Spolehlivě ji znovu uspí jen absurdita televizního seriálu o spravedlivé soudkyni Judge Judy, který si každý den nahrává. „Ačkoli se v něm většina obvinění i obhajob vymyká chápání a postavy lžou, jako když tiskne, v soudní síni přesto dál zaznívá zdravý rozum,“ doplňuje Hochmanová. „Aspoň že v televizi převládá v malých dávkách spravedlnost. Do světa se vrací řád a já můžu dál klidně spát.“

Obrázek s. 060
Hochmanová:
Vděčná za uklidňující balzám v podobě seriálu Judge Judy, který sleduje pozdě v noci

Bílý rámeček:
FINANČNÍ PORADCI NA POHOVCE
Klienti potřebují podporu – vynervovaní poradci však také

Christopher Farrell

Sjednali jste si nedávno penzijní pojištění? Zapomeňte na výhodný spořicí plán, budete se muset spokojit s málem. Hodnota vašeho domu klesla. Úspory se vám scvrkly. A za to jste finančnímu konzultantovi zaplatili tisíce?
Není se čemu divit, že jsou poradci vystresovaní. Jejich vlastní portfolia se výrazně ztenčila a výdělky klesly v závislosti na způsobu odměňování o třicet až čtyřicet procent. „Jsou nervózní a snaží se přijít na to, jak s klienty mluvit,“ říká Courtney Pullen, obchodní konzultant a trenér z Denveru, který se zaměřuje na práci s finančními poradci. „Nemohou tomu uniknout. O víkendu jdou na fotbal a lidé se jich chodí ptát, jak by měli se svými penězi naložit.“ Pullen vypráví, jak manželka jednoho poradce řekla svému muži, že se musí „cítit jako onkolog“. On jí na to odpověděl: „Onkolog aspoň svým pacientům tu rakovinu neordinuje.“
Pullen řídí společnost Pullen Consulting Group a na počátku kariéry se specializoval na traumata. Pracoval s rodinami, které zažily nějakou tragédii, včetně masakru studentů a učitelů na střední škole v Columbine. Tehdy zkoumal dopady práce s oběťmi traumat na samé odborníky. Ti měli stejně jako jejich klienti zlé sny, hroutily se jim vztahy nebo se dali na pití. Proto se Pullen poradců ptá na základní věci: Odpočíváte dostatečně? Sportujete? Hlídáte si množství konzumovaného alkoholu? „Je to stejné jako pokyny, které slýcháváme v letadle,“ vysvětluje. „Nasaďte kyslíkovou masku nejprve sobě, teprve poté se postarejte o ostatní.“
Současná krize klade velké nároky na poradenské schopnosti konzultantů. Znalost strategií pro alokaci aktiv nepomůže v případě zákazníka, který ani v nejmenším nechce řešit svoji budoucí životní úroveň, ale chce všechno rozprodat a investovat do krátkodobých obligací. „Klienti potřebují velkou podporu,“ dodává Pullen. „Mnohým poradcům to není příjemné.“ Konzultanti ze společnosti Accredited Investors v minnesotské Edině k nim nepatří. Její prezident Ross Levin už dva roky pořádá každé tři měsíce jednodenní setkání s Pullenem. Účastní se ho asi pětatřicet zaměstnanců a řeč je o všem možném, od zlepšování pracovních postupů až po efektivnější komunikaci. Součástí semináře jsou i praktická cvičení, při nichž finanční poradci mají například za úkol sestavit seznam otázek, které jim pomohou lépe pochopit přání a myšlenky zákazníků. Levin k tomu podotýká: „Vlastně nám radí, abychom se s klienty raději společně propracovali k výsledku, než před nimi obhajovali naše představy.“

Obrázek s. 061
Pullen poradcům říká: „Nasaďte kyslíkovou masku nejprve sobě, teprve potom se postarejte o ostatní.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

MM25_AI

PŘEKLAD: Edita Jirákova

  • Našli jste v článku chybu?