"Domluvili jsme se, že ošetřovné bude v podstatě na celý čas trvání zákazu, toho koronaviru, ve výši 60 procent a při péči o dítě mladší deseti let," uvedl premiér Andrej Babiš. Dodal, že přípravu návrhu změny ošetřovného pro zaměstnance má na starosti ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), pro živnostníky pak ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Obě opatření zastřeší pak jeden program.
Souhlasíte s rozšířením ošetřovného na živnostníky?
Ošetřovné se nyní vyplácí zaměstnancům s nemocenským pojištěním po dobu devíti dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Maláčová původně navrhovala zákon, podle něhož by se ošetřovné prodloužilo na celou dobu uzavření škol a bylo na děti do 15 let. Činit mělo 60 procent denního základu příjmu. Stát by doplatil částku od desátého dne za zbývající dny, co by rodiče zůstali s potomky doma. Z rozpočtu by to podle Babiše mohlo stát 1,9 miliardy korun.
Které obchody smí být otevřené? Odpovědi na dotazy podnikatelů ohledně opatření proti koronaviru
Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) ministryně plánovala dočasnou dávku, která by činila 424 korun na den. Jak by mohla podpora rodičů z řad živnostníků vypadat a kolik by stála, není zatím jasné.
Ošetřovné pro rodiče by mělo být součástí programu na ochranu zaměstnanosti, který připravilo ministerstvo práce. Obsahuje celkem šest bodů. Patří mezi ně také příspěvky na mzdy lidí v karanténě a z provozů jako obchody či restaurace, které musely uzavřít. Kabinet by o nich mohl rozhodovat ve čtvrtek.
Čtěte také:
9 dní ošetřovného je málo, říkají lidovci a vyzývají Babišovu vládu k rychlé změně pravidel
Dlouhodobé ošetřovné startuje. Kdo na něj má nárok?
Až 90 dnů placeného volna: dlouhodobé ošetřovné po schválení vlády míří do Sněmovny