Objev štěnice ve voze poslance Hojdara přišel hezkou dobu poté, co si stěžoval, že je sledován. Kdyby ho tam zapomněla tajná služba nebo policie, znamenalo by, že zaměstnávají dost velké hlupáky. Ledaže by šlo o provokaci, protože odposlouchávací zařízení ani nebylo profesionální, tedy takové, jaké by normálně použili státní špióni.
Humbuk Hojdar
V každém případě je vždy těžké tajné službě prokázat zneužití moci. To ovšem ví i Hojdar, protože co nelze dokázat, nelze ani vyvrátit. Podezření zůstane - a o to jde.
Jednou a dost
Zásada třikrát a dost se nám nezdá. Ne snad kvůli sentimentu vůči recidivistům. Prostě nevěříme tomu, že spravedlnost a bezpečí lze nadekretovat nějakým jednoduchým mechanizmem. Jestli vrazi odcházejí ze soudní síně s několikaletým trestem, menším než zloději, máme buď špatně postavený celý trestní zákon, nebo špatné soudce, případně obojí. Souhlasíme, že násilí se má postihovat tvrději, ale v rámci zdravého citu pro spravedlnost, ne podle nějaké kouzelné formulky. Pro vraha je i jednou až dost.
Příliš drahé zdraví
Ředitel berounské nemocnice se mýlí - nebo jen chrání vlastní bydlo. Komunistickou koncepci zdravotnictví se zastaralým systémem orientovaným na lůžkovou místo na ambulantní péči nám nikdo nezávidí. Pravdu má ovšem v tom, že čtrnáct let se nikdo neodvážil s tím něco udělat. Takže se pořád tváříme, že zdraví je veřejný, nikoli soukromý statek. Bude to nutné změnit, se Součkovou nebo bez ní, s touto nebo s jinou vládou. Jinak těch šest a půl miliardy zdaleka nebylo posledních.