Mnoha domácnostem poklesly příjmy, dochází ke zdražování potravin i dalšího zboží, a tak se lidé začínají čím dále více zajímat, jak mohou snížit náklady na každodenní chod domácnosti. Přinášíme vám tedy přehled tipů na úsporná opatření se zaměřením na hlavní oblasti spotřeby energií díky novým technologiím.
Změna uživatelského chování
Častá kritika, že „čím méně energie spotřebovávám, tím více peněz to stojí“, je pravdivá jen do jisté míry. Stále existuje řada možností, jak uspořit. Ty nejméně nákladné a ekonomicky nejvýhodnější úspory jsou spojeny se změnou uživatelského chování. Každý může začít třeba tím, že si nastaví nižší pokojovou teplotu, bude racionálněji využívat teplou vodu a důsledně zhasínat světla nebo vypínat spotřebiče. Úspory pak mohou být v ročním souhrnu značné. Největších úspor energie lze dosáhnout při vytápění a ohřevu vody. Rozhodující je především snížení tepelných ztrát zateplením budovy. Dalších úspor lze dosáhnout rekuperací tepla z odváděného vzduchu (teplo se použije pro předehřátí vzduchu přiváděného do domu či bytu). V případě vody je zásadní způsob ohřevu. Je-li voda ohřívána akumulačním způsobem, tepelné ztráty zásobníku nebo bojleru mohou celkovou spotřebu tepla až zdvojnásobit.
Značné částky také ušetříme, máme-li doma moderní spotřebiče. Nové, energeticky úsporné výrobky z oblasti bílé techniky a spotřební elektroniky spotřebovávají při svém provozu nebo v režimu stand by i několikanásobně menší množství elektřiny než modely vyrobené před pěti až deseti lety.
Sledovat spotřebu energie a zpracovávat finanční přehled nákladů není pro většinu z nás příliš zábavné, ale vyplatí se to. Jak si tuto práci zjednodušit? Sepište si seznam spotřeb jednotlivých druhů energie (elektřina, dálkové teplo, plyn či jiná paliva) a souvisejících výdajů, nejlépe za několik posledních fakturačních období, abyste měli dlouhodobý přehled. S jeho pomocí můžete sledovat trendy a odvodit cenový vývoj. Pravidelné sledování spotřeby a nákladů na energie je prvním krokem k úsporným opatřením. Monitoringem spotřeby si ověříte, jaký efekt dané opatření přineslo. A ta nejméně nákladná můžete uskutečnit ještě dnes.
Energeticky úsporné osvětlení
Zhasnout v místnosti, ze které odcházíte, by mělo být samozřejmostí. Pokud ale vyměníte klasické žárovky za žárovky LED, spotřeba energie na osvětlení bude minimální. LED žárovky totiž spotřebují zhruba 7krát méně energie a vydrží o mnoho déle než ty klasické.
Ve vícečlenné domácnosti se zvyšují nároky nejen na elektrospotřebiče, ale i na vhodné osvětlení. Vybírejte proto kvalitní světelné zdroje s nízkou spotřebou a delší životností, a to nejlépe LED světelné zdroje.
LED žárovky a klasické žárovky fungují na zcela jiném principu. Ohledně LED žárovek koluje mnoho nepřesných informací. Podívejte se, v čem jsou lepší LED žárovky a kdy se shánět po klasické vláknové. LED žárovky jsou úspornou a ekologickou alternativou ke klasickým vláknovým žárovkám. LED žárovka má mnohem složitější konstrukci než klasická. Skládá se z procesoru, hliníkového chladiče a křemíkové vrstvy. Na začátku výroby LED žárovek byly problémy se svítivostí i barvou světla a jejich popularita nebyla příliš vysoká. Navíc v roce 2011, kdy se přestaly vyrábět vláknové žárovky, byly LED žárovky několikanásobně dražší než dnes. V současné době je na výběr mnoho odstínů světla a problémy se svítivostí byly vyřešeny.
A pokud by se chtěl někdo dozvědět mnohem více například o výkonech, svítivosti či barevné teplotě LED žárovek, stačí zajít do Centra energetických služeb PRE v Jungmannově ulici v Praze 1, kde je možné tyto světelné zdroje v rozmanitých tvarech i koupit.
Příklad úspory LED žárovky (náklady na provoz v Kč)
Vláknová 100wattová žárovka Pořizovací cena: 17 Kč Životnost: 1000 hod
LED 14wattová žárovka Pořizovací cena: 129 Kč Životnost: 15 000 hod