Sedmaosmdesátiletý americký investor Warren Buffett se podle žebříčku agentury Bloomberg drží mezi nejbohatšími lidmi světa na třetím místě. Jaký je jeho recept na zbohatnutí? Přečtěte si 10 rad.
Patří mezi nejbohatší a nejúspěšnější byznysmeny světa, svůj úspěch však údajně neměří penězi. Jen málo lidí na světě však ví lépe než on, jak je vydělat a rozmnožit. Co zkušený americký investor a majitel Berkshire Hathaway radí?
1. Výdělky znovu investujte
Když vyděláte peníze, budete zpočátku v pokušení je utratit. Nedělejte to. Podle Buffetta je zisky lepší reinvestovat. Jeho společnost Berkshire Hathaway proto nevyplácí dividendy. Buffett výdělek radši znovu do firmy investuje, nebo je použije na jinou akvizici.
2. Nebojte se být odlišní
Nezakládejte své rozhodnutí na tom, co kdo říká nebo dělá. Když Buffett začal hospodařit v roce 1956 se 100 tisíci dolarů od několika investorů, byl považovaný za podivína. Pracoval v Omaze, nikoliv na Wall Street, a odmítl říct svým partnerům, kam své peníze vložil. Lidé předpovídali, že selže, ale když se s partnery za 14 let finančně vyrovnával, činila hodnota jmění více než 100 milionů dolarů.
Jak vydělat na obchodní válce? Vsaďte na brazilské farmáře
3. Dlouho nepřemýšlejte
Buffett je zvyklý dlouho nepřemýšlet a jednat. Neznamená to být zbrklý, spíše rozhodný. Buffett i tak zdůrazňuje potřebu nashromáždit si dopředu co nejvíce informací.
4. Než začnete, určete si podmínky
Vaše vyjednávací pozice je nejsilnější, dokud nekývnete na spolupráci. Pak už je pozdě dohodnout si lepší podmínky. Buffett není zvyklý vyjednávat, několikrát měnit pozici a blížit se kompromisu. Jeho strategií při obchodních jednáních je „ber, nebo nech být“.
5. Hlídejte si malé výdaje
Ďábel je skryt v detailu. Zdánlivě zanedbatelné položky mají svou důležitost a jejich hlídání často dává najevo, jak vážně to byznysmen se svým podnikem myslí. Buffett například kdysi koupil společnost, jejíž majitel přepočítával, zda počet jednotlivých útržků toaletního papíru odpovídá nápisu na obalu.
6. Snažte se limitovat půjčky
Buffett si nikdy nevzal hypotéku, ani nepůjčil větší množství peněz na investice. Když už nějakou půjčku máte, je podle něj vždy nejlepší splatit, co nejvíc můžete. Berkshire Hathaway nebyla nikdy na nikom finančně závislá, svými půjčkami naopak ostatní zachraňovala, například Goldman Sachs či General Electric.
I Buffett dělá chyby. Šest akcií, které neměl prodávat
7. Buďte vytrvalí
Jak získat výhodu proti konkurenci na srovnatelné úrovni? Houževnatostí a vytrvalostí. Buffett v roce 1983 koupil podnik Nebraska Furniture Mart, protože se mu líbilo, jak jej jeho zakladatelka Rose Blumkinová vede. Ruská přistěhovalkyně vybudovala z malé zastavárny největší obchod s nábytkem v Severní Americe. Její recept? Nižší ceny než u velkých firem, nelítostnost při vyjednávání dohod a právě velká vytrvalost. Buffettova pravá ruka Charlie Munger identifikuje vytrvalost jako „sezení na zadku, dokud to nedodělám“.
8. Uvědomte si, kdy skončit
Tradiční problém gamblerů. Prohrají jednou, tak vsadí znovu, aby se jim vložené prostředky vrátily, a toto opakují do té doby, než přijdou o všechno. I Buffett má takovou zkušenost, když v mládí přišel o všechno při sázení na dostihy. Takovou chybu už nikdy nezopakoval.
9. Vyhodnoťte si rizika
V roce 1995 byl zaměstnavatel Buffettova syna Howieho vyšetřován kvůli podezření z machinací s cenami. Zkušený obchodník svému synovi poradil, aby si vyhodnotil všechna pro a proti a představil si nejlepší i nejhorší možný scénář. Howie druhý den z práce odešel.
10. Uvědomte si, co úspěch doopravdy znamená
Přes své obrovské bohatství nepoměřuje Buffett úspěch penězi. Před dvanácti lety se zavázal odevzdat veškerý svůj majetek charitativním organizacím, mezi které patří i nadace Billa a Melindy Gatesových. Zároveň se nechová jako řada jiných miliardářů a nenechává po sobě pojmenovávat hotely, kasína nebo nemocnice. Jeho filozofie je jiná. „Když se dostanete do mého věku, budete úspěch měřit tím, kolik lidí, u nichž o to stojíte, vás má rádo,“ tvrdí Buffett.
Dále čtěte: