Menu Zavřít

Jak žebříček vznikl

23. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Přehledy nejbohatších Čechů a Slováků se médium od média liší. S ohledem na konkurenční prostředí není možné prozradit všechna výrobní tajemství, ale aspoň malé nahlédnutí pod pokličku sestavování žebříčku týdeníku Euro na následujících řádcích uvedeme. Základním vodítkem pro určení hodnoty majetku je výše čistého zisku dané firmy či firemní skupiny.

Čistý zisk po očištění o podíly jiných akcionářů je násoben příslušným násobkem, který se pohybuje podle perspektiv oboru od deseti (třeba těžba uhlí) po patnáct (rychle rostoucí technologické a IT firmy). Protože čistý zisk může být zkreslen mimořádnými vlivy, proběhl též „kontrolní“ výpočet s využitím provozního zisku před odpisy (EBITDA) a výše vlastního kapitálu. U developerů se vyplatí sledovat čistou hodnotu aktiv.

Dalším klíčovým ukazatelem, bez kterého by výpočet nebyl úplný, je objem v minulosti vyplacených dividend vlastníkům firmy. Právě dividendové příjmy dnes tvoří významnou část majetku řady českých i slovenských miliardářů. Obecně je jednodušší sledovat tyto dividendové příjmy než to, kam byly následně investovány. V některých případech došlo i na dotazování příslušných podnikatelských skupin, které jsou ochotny výši majetku svého majitele komentovat.

bitcoin_skoleni

Informace o firmách a firemních skupinách sledovaných miliardářů pocházejí z veřejných zdrojů - českého a slovenského obchodního rejstříku, výročních zpráv, tiskových zpráv i z rozhovorů pro různá média. Cenným zdrojem dat je také slovenský Registr účetních závěrek a Registr partnerů veřejného a soukromého sektoru. Někdy nezbývá než doufat, že firmy uvádějí informace o vlastnické struktuře i dalších skutečnostech pravdivě. #

  • Našli jste v článku chybu?