PSALI JSME PŘED 15 LETY Každá z žen - podnikatelek měla a má pro svou práci individuální motivaci. Přesto se najdou shodné rysy, které vedly k tomu, že ženy opustily zaměstnání a začaly se seberealizovat jinak.
PSALI JSME PŘED 15 LETY
Každá z žen - podnikatelek měla a má pro svou práci individuální motivaci. Přesto se najdou shodné rysy, které vedly k tomu, že ženy opustily zaměstnání a začaly se seberealizovat jinak.
Dokazuje to sociologický průzkum zaměřený na podnikání žen, který pro potřeby „Projektu Mezinárodní organizace práce pro ČSFR“ uskutečnil Institut pro výzkum veřejného mínění. Co z něj vyplynulo? Jaká je podle něho podnikatelka?
* Věk 33 až 44 let, což znamená, že podnikají především ženy narozené v letech 1948 až 1962, které jsou schopné opustit zaměstnání a samy, bez pomoci jiných, začít dělat samostatně.
* Pracovní doba 9 až 14 hodin, přesto, že jsou vdané a mají v průměru dvě děti.
* Důvod podnikání - peníze nebo proto, že v okolí nebyla jiná práce.
Podnikající ženy nemají u nás zdaleka ustláno na růžích, potřebovaly by pomoc ve finanční oblasti, pomohly by jim daňové úlevy a také příznivější a propracovanější legislativa. Přes všechny potíže však podle průzkumu je podnikání baví a nespokojená je až každá desátá podnikatelka.
Zájem žen o podnikání vzrůstá a projevuje ho již bezmála třetina z celkového počtu. Konkrétně: Loni podnikaly jen tři procenta žen, letos je to více než 12 procent, ale dalších 18 procent je připraveno se na tuto dráhu vydat. Loni uvedlo na otázku - chcete podnikat plných 69 procent odpověď ne. Letos se podnikání vyhýbá jen 54 procent.
Zájem se soustřeďuje především na malé rodinné podnikání, které by se mělo rozvíjet s pomocí 56 školicích středisek v České republice a desítek dalších na Slovensku. Tento projekt je jako jediný ve střední a východní Evropě financovaný holandským a britským kapitálem. Ženám v ČSFR by měl pomáhat se získáním znalostí v účetnictví, daňové, právní a sociální oblasti.
Profit č. 35/1992