LEASING NEMOVITOSTÍ SE V ŘADĚ SVÝCH RYSŮ LIŠÍ OD LEASINGŮ MOVITÝCH VĚCÍ. NEMOVITOSTI JSOU STAV BY A POZEMKY, KTERÉ JE MOŽNÉ PRONAJÍMAT FORMOU OPERATIVNÍHO PRONÁJMU. V PŘÍPADĚ FINANČNÍHO PRONÁJMU JE NEMOVITOSTÍ MYŠLENA JEN STAVBA, PROTOŽE POZEMKY NE LZE PRONAJÍMAT TOUTO FORMOU.
Každá smlouva na finanční leasing nemovitosti je individuální a je sjednána podle zvláštní konkrétní pronajímané nemovitosti. Nájemce může tímto způsobem pořizovat novou dokončenou stavbu, rozestavěný objekt, starší nemovitost, kterou chce zrekonstruovat nebo modernizovat, budovy s vnitřním vybavením atd. Leasingová smlouva na nemovitost je velmi obsáhlá a podrobná, aby respektovala a upravovala všechna specifika tohoto vztahu mezi konkrétním nájemcem a leasingovou společností. U movitých předmětů je úprava podstatně jednodušší. Asociace leasingových společností proto vydala „Všeobecné smluvní podmínky finančního leasingu nemovitostí“. Výhodou leasingové smlouvy u nemovitostí bývá individuální splátkový kalendář.
* V průběhu výstavby stavebního objektu musí leasingová společnost spolupracovat s dalšími firmami, aby byla schopna kontrolovat výstavbu, projekt, cenu nemovitosti apod.
* Dalším specifickým rysem u finančního leasingu nemovitostí je doba, na kterou je smlouva uzavřena. Jedná se obvykle o 10 a více let (podle zákona o daních z příjmů nemůže být doba při finančním leasingu nemovitostí kratší než 8 let). Vzhledem k dlouhodobosti smlouvy je tento pronájem více rizikový než pronájem movitých věcí. Vývoj s horizontem 10 a více let lze velmi těžko odhadnout, na rozdíl od movitých věcí, u kterých jsou smlouvy obvykle na 3 až 6 let (někdy i více, u předmětů zařazených v odpisové skupině 3 a 4).
* Jedná-li se o novou nemovitost, musí pronajímatel financovat nejdříve obvykle koupi pozemku a poté stavbu. Nájemce hradí počáteční zálohu (někdy akontaci přímo dodavateli), ostatní výdaje spojené s výstavbou hradí leasingová společnost.
* Mezi výhody leasingového financování nemovitostí můžeme zařadit stejně jako u věcí movitých skutečnost, že leasingová společnost je do doby ukončení leasingové smlouvy a zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí na nájemce vlastníkem dané nemovitosti.
* Leasing nemovitostí se liší také v okruhu nájemců. Nemovitost si nepořizuje na leasing tolik nájemců, jako je tomu u movitých předmětů. Nemovitost si pořizuje podnikatel, společnost i soukromá osoba obvykle jedenkrát za dobu podnikání. Stejné je to ovšem i v případě pořízení nemovitosti na úvěr nebo za hotové. Smlouvy na finanční leasing movitých předmětů jsou mnohem rozšířenější. Nájemce často uzavírá i několik smluv na různé předměty současně a po skončení smlouvy uzavírá smlouvy nové.
* Odlišnost je i v přechodu vlastnictví, který je u nemovitostí až zápisem do katastru nemovitostí a je nutnou podmínkou přechodu vlastnictví, na rozdíl od movitých předmětů, kde přechází vlastnictví pouhým předáním předmětu (u automobilů je ještě nutný zápis vlastníka do technického průkazu na dopravním inspektorátu).
* Záruky u leasingu nemovitostí (zajištění leasingové smlouvy) můžou být např.: navýšením první splátky, kaucí na kupní cenu, bankovní garancí, zárukou vinkulací vkladu, zárukou finančním depozitem třetí osobou, zárukou hmotným depozitem, movitým předmětem, nemovitostí, jištěním směnkami a podobně.
* Součástí smlouvy o finančním leasingu nemovitostí je i smlouva o správcovství, tj. smlouva, podle které se převádějí správcovská práva k nemovitosti z majitele - leasingového pronajímatele na nájemce v průběhu trvání leasingové smlouvy.
* Z hlediska daňové úpravy leasingu nemovitostí neposkytuje naše úprava pronajímatelům ani nájemcům téměř žádné výhody, spíše naopak.
(Podle knihy Blanky Jindrové Leasing - chyby a problémy, vydané nakladatelstvím Grada)
Leasing nemovitostí*
Raiffeisen-Leasing 428
HVB Leasing CR 398
S Morava Leasing 99
* členové ALS v 1. pol. 2003 (v mil. Kč)