Menu Zavřít

Jan Cepák: Zazářit může už jen zlato

27. 9. 2012
Autor: Profimedia

V době klesající průmyslové aktivity v Číně, klesajícího HDP v Evropě a potížích s nezaměstnaností v USA nelze čekat další větší rallye na komoditním trhu, které jsme byli svědky v minulých týdnech. Naopak. Při dvouměsíčním, téměř nepřetržitém růstu vidíme spíše prostor k realizaci zisků.

Zlato však může jít proti tomuto trendu, a tak vylepšit nejúspěšnější čtvrtletí od roku 2010, neboť investoři hledají co nejlepší ochranu svých peněžních prostředků. Mix dalšího kvantitativního uvolňování, tlaku na oslabení národních měn a strach z inflace táhne předpovědi bank na cenu zlata znovu k hranici dvou tisíc dolarů pro příští rok. Velké země se snaží udržet a zvyšovat rezervy, aby se zajistily pro případ nepříznivého vývoje svých ekonomik. Za poslední tři roky tak centrální banky nakoupily 1550 tun zlata a velmi pravděpodobně v tom budou pokračovat.

Dalším důvodem, proč mít na podzim investice ve žlutém kovu, je fakt, že v tomto období se v Číně a Indii odehrává nejvíce svateb a sezonních oslav. Poptávka po zlatě je tam jednou z největších.


Čtěte také:

Češi věří zlatu. Letošní investice jsou rekordní

Investiční kovy se stávají běžným finančním produktem

Safina prodává investiční kovy spolu s Patria Direct

FIN25


Investoři hledají útočiště jak ve fyzickém investičním zlatě, tak na burze obchodovaných fondech, takzvaných ETF. Mezi ty největší na světě, které investují do zlata, patří například SPDR Gold Trust, který drží v portfoliu 1308 tun zlata.

Autor je makléřem Komerční banky

  • Našli jste v článku chybu?