* Sociální bydlení je jedno z vašich velkých témat už dlouhé roky. Ale v Praze se městské byty dlouhé roky nestavěly.
Jak to chcete změnit?
Situace v Praze je skutečně špatná.
Všechno je komplikované. Začíná to žádostí o byt. Je potřeba, aby Praha začala bydlení řešit na centrální úrovni. Pokud nebude fungovat celopražská politika bydlení, tak se bude dál dít to, že se lidé přihlašují do konkrétní městské čtvrti, kde systém přidělování bytů funguje a mají tam naději na úspěch. Takhle to není možné řešit.
* Chcete je stavět, nakupovat, nebo se nějak domluvit s developery?
Bude to kombinace. Situace s bydlením je velmi vážná. Co je potřeba nejdříve: zkrátit odvolací řízení na magistrátu. Tam je skutečně potřeba, aby magistrát najal úředníky a zaplatil je. Je potřeba, aby ti lidé byli v tom rozhodování odvážní, kompetentní, rychle vyřizovali věci, protože to brzdí výstavbu.
* Vy si myslíte, že to lze vyřešit najmutím nových úředníků a jejich zaplacením?
Je potřeba, aby stavební úřad magistrátu zvládal ten nápor, který se na něj valí.
Ale to je jenom nutná podmínka, aby soukromí investoři mohli fungovat dál. Pak je skupina lidí, kteří vždycky nějakým způsoben na bydlení nedosáhnou. Jsou to třeba lidé na vozíku. Bezbariérových bytů má Praha pouze 500, a to nestačí. Tuto situaci je možné rychle vyřešit jenom tím, že se byty nakoupí. Praha má fond bydlení. Je tam něco mezi dvěma a třemi miliardami korun.
* Tyto peníze byste tedy chtěl použít na projekty sociálního bydlení?
Měl by to být mix využití těchto prostředků.
Praha by měla byty získat přímým nákupem a dohodami s investory.
Každý investor vlastně potřebuje pro svůj projekt nějakou investici ze strany města, například vodovod, který tam nevede. Často potřebují ještě pozemek ve vlastnictví města, který začlení do toho projektu.
* Takže řeknete: neuděláme vám vodovod nebo jiné sítě do té doby, než vyčleníte nějakou část vašeho projektu na sociální bydlení?
Řekneme: Vy potřebujete tento pozemek, ale my potřebujeme z toho vašeho projektu třeba tři byty. '