Libra výrazně posílila naposledy v polovině října, když z úrovně 1,52 amerického dolaru zpevnila přes tři „patra“ k hladině 1,55 amerického dolaru. Libra tak pozitivně reagovala na čísla z britského trhu práce a následně i na holubičí komentáře z Fedu, které poslaly dolar do defenzivy. Optimismus však libře vydržel pouze jeden den.
Od tohoto pohybu ze 14. října následovalo postupné posilování amerického dolaru, který v následujících dnech úspěšně odmazal všechny své předchozí ztráty. Dolar si získal důvěru investorů nejen díky událostem z minulého týdne, kdy se sešla další významná porce makrodat jak ve Velké Británii, tak v USA.
V centru pozornosti zůstává výkon ekonomik a výhled dalších kroků centrálních bank. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila, ale oživení by ohroženo být nemělo. Domácí spotřeba zůstává slušná i přes krátkodobé zaváhání trhu práce. Fed na svém jednání dokonce překvapil jestřábím postojem a vrátil do hry možnost prosincového zvýšení úrokových sazeb.
Britské zpomalení
To se dolaru pochopitelně líbilo. HDP bylo zveřejněno i v Británii a také zde došlo ke zpomalení – sice menšímu, ale zato méně očekávanému. Ekonomiku dál táhne silný sektor služeb, zatímco průmysl a stavebnictví ji lehce brzdí. Libra tak bude nyní čekat na postoj domácí centrální banky. Nechá se inspirovat posledním jestřábím výstupem Fedu, nebo bude opatrnější?
K vyšším sazbám má britská centrální banka o poznání dál než americký Fed, ale otázkou je, jak velký odstup nakonec bude. V minulém týdnu měl dolar nad librou navrch díky událostem na obou stranách velké louže. Podaří-li se dolaru prolomit úroveň 1,526 dolaru za libru, můžeme se dočkat úspěšného dosažení 1,51 a následně 1,49 dolaru za libru. Česká koruna by se tak vůči libře mohla podívat k minimům tohoto roku při 39 korunách za libru.
Autor je vedoucí Patria Forexu
Čtěte také: